Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarımız ve Özellikleri

İstanbul Bakırköy Ceza İnfaz Kurumu kadın tutukluların statüsüne, fiziksel ve ruhsal yapılarına ve topluma kazandırılma amaçlarına uygun olarak, tarihsel ve kültürel özelliğine önem verilerek restore edilmiş ve kadın ceza infaz kurumu hâline getirilmiştir. Kurum tüm İstanbul ceza infaz kurumlarında bulunan kadın tutukluların barındırıldığı çağdaş ve modern bir kadın tutukevi haline getirilmiştir.

İstanbul Bakırköy'de 506 kişi kapasiteli modern bir ceza infaz kurumunun yapımına başlanılmıştır.Kurumda 12'şer kişilik 38 ünite;3'er kişilik 2 ünite;44 adet de tek kişilik odalar bulunmaktadır.

Ankara Sincan'da 352 kişi kapasiteli modern bir ceza infaz kurumunun yapımı tamamlanarak hizmete açılmıştır. Kurumda 12'şer kişilik 24 ünite; 3'er kişilik 12 ünite; 28 adet de tek kişilik odalar bulunmaktadır.

Her iki ceza infaz kurumu da çağdaş normlara uygun olarak tasarlanmış olup eğitim,spor.kültürel,iş atölyeleri,dershaneler ve her türlü iyileştirme alanlarına sahiptir.

Bulunduğu A.C.M. Kurum Adı
ANKARA Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
BAKIRKÖY Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
DİYARBAKIR Diyarbakır Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
ELAZIĞ Elazığ Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
GEBZE Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
İNEGÖL Yenişehir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
İZMİR İzmir Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
KAYSERİ Kayseri Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
TARSUS Tarsus Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu
Toplam 9 Ceza İnfaz Kurumu bulunmaktadır.
Burada belirtilen fiziki özellikler kurumların genel özellikleri olup, arazi koşullarına göre değişiklik gösterebilmektedir.