MAKALE

Örnek Projelerimizden Biri ”Afyonkarahisar Açık Ceza İnfaz Kurumu Kompakt Arşiv Projesi” İle Örnek Ceza İnfaz Kurumlarımızdan Biri “Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu”

  1. Giriş

Bu ayki yazımda; yine örnek projelerimizi ve ceza infaz kurumlarımızı yazmaya devam edeceğim. Uygulamaya bakıldığında bütün ceza infaz kurumlarımızda örnek projelerin gerçekleştiği, örnek uygulamaların yapıldığı görülmektedir. Yazılarımda Ülkemizin tamamını ilgilendiren makro ölçekli bu projeleri sırasıyla açıklamayacağım.
II. Örnek Projelerimizden biri ”Afyonkarahisar Açık Ceza İnfaz Kurumu Kompakt Arşiv Projesi”
Dünyada üzerinde çalışılan önemli konulardan biri de arşiv çalışmalarıdır. Bakanlığımızca teknolojiyi kullanarak arşiv çalışmalarının yürütülmesi amacıyla “kompakt arşiv sistemine geçilmesine karar vermiş, bu amaçla bir yandan hükümlülere bu sistemin üretim aşamalarının öğretilmesi ve ceza infaz kurumlarından salıverildikten sonra bu alanda çalışma imkanına sahip olmaları, diğer yandan adliyelerin ihtiyaç duyduğu kompakt arşivlerin hazırlanabilmesi amacıyla işyurtlarınca çalışmalar başlatılmıştır 
Kompakt arşiv sistemi, diğer arşiv sistemlerine nazaran % 60 kadar daha fazla arşivlemeye olanak sağlamakta, bu sistemde bulunan evraklar tozdan korunmakta, yangından az etkilenmekte, kodlama sistemi sayesinde evraklara erişim kolay gerçekleşmekte, evrakları güvenli saklama olanağı sağlamakta, mobiller sisteme sahip olması nedeniyle her alana monte edilebilmektedir. 
Her dolap, 1 metre genişliğinde, 60 cm derinliğinde ve 217 cm yüksekliğinde olup, on raftan oluşmaktadır. Her raf, 40 cm yüksekliğinde, 30 cm derinliğinde ve 100 cm genişliğindedir. Yine her dolap bir ton yük alabilecek kapasitede bulunmaktadır.
Kompakt arşivlerin üretimine 2014 yılında Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumunda başlanmış, bu amaçla 900 m² atölye inşa edilmiş, son teknoloji makine ve ekipman alınmıştır. Bugüne kadar Genel Müdürlüğümüze 70, Daire Başkanlığımıza 14, Ankara Bölge Adliye Mahkemesine 143, Gönen Adliyesine 14 grup ve Kazan Adliyesine 100 grup dolap üretilmiş ve montajı yapılmıştır.
Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumunda hükümlülerin meslek eğitimi ile ilgili kompakt arşiv üretim çalışmalarının yanında, demir atölyesi, mobilya ve marangoz atölyesi, unlu mamuller atölyesi, terzi atölyesi, sebze ve fide yetiştiriciliği, inşaat işkolu ve temizlik işkolu faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. 2014 yılında; demir atölyesinde 4.000 çelik raf, 2.000 soyunma dolabı, 1.200 ranza, marangoz atölyesinde İzmir Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğünün il ve ilçelerindeki büro malzemeleri, Afyon Kocatepe Üniversitesinin mobilya malzemeleri, terzi atölyesinde nevresim takımları ve iş önlükleri, inşaat işkolunda, çeşitli kurumların boya, badana ve onarım işleri yapılmıştır. Kurumda geçen yıl 44 ayrı meslek kursuna 915 hükümlü katılarak farklı alanlarda mesleki eğitim almışlardır.
III. Örnek Ceza İnfaz Kurumlarımızdan biri Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu
Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu Cumhuriyetin ilk yıllarında askeri birlik olarak kullanılmış, 1962 yılından itibaren açık ceza infaz kurumu olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Kurum, 7.000 dönüm arazi üzerinde tarım ve hayvancılık başta olmak üzere 37 ayrı atölyede hükümlülerin topluma kazandırılmaları için mesleki eğitim çalışmalarına sürdürülmektedir. Bu ceza infaz kurumunda; 2014 yılında toplam 1.037 hükümlü işyurtları kapsamında aldıkları mesleki eğitimi atölye ve tesislerde pratiğe dönüştürmüş, ücret almış ve sigortaları yatırılmıştır.
Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan mobilya atölyesi toplam 1.860m² kapalı alanıyla her türlü mobilya çeşidini üretecek şekilde faaliyetini sürdürmektedir.         
Hayvancılık çalışmaları kapsamında bu ceza infaz kurumunda 135 adet süt ineği, 73 adet dana, 101 adet düve, 62 adet buzağı olmak üzere toplam 371 adet büyük baş hayvan ile 344 adet keçi ve 871 adet koyun olmak üzere toplam 871 adet küçükbaş hayvan bulunmakta, geçen yıl hayvancılık faaliyetlerinden 833.832 litre süt elde edilmiştir. Bu çalışmalar ile hükümlüler bir yandan hayvan yetiştiriciliği konusunda bilgi ve tecrübeye sahip olmuşlar diğer yandan ceza infaz kurumunda bulunan mandıranın süt ihtiyacı ile diğer ceza infaz kurumlarının et ihtiyacı karşılanmıştır.
Hayvancılık çalışmalarına ilave olarak kanatlı hayvancık çalışmaları kapsamında Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda 23.000 adet tavuk kapasiteli yumurta kümesi bulunmakta olup 2014 yılında 4.345.800 adet yumurta üretimi yapılmıştır.
Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda mandıracılık faaliyetleri kapsamında 200 ton peynir,1.300 ton yoğurt, 20 ton tereyağı üretilmiş, üretim miktarının bu yıl 5.000.000 litre süte 500 ton peynire 2.000 ton yoğurta ve 60 ton tereyağına çıkarılması hedeflenmektedir. Bu anlamda gereken yatırımlar gerçekleştirilmiştir.
Tarımsal faaliyetler ile ilgili olarak bu ceza infaz kurumunun 70 dekarında zeytincilik, 30 dekarında sebzecilik, 30 dekarında meyvecilik, 465 dekarında yem bitkileri (silajlık mısır, arpa, yonca) ve 2.000 dekarında orman ağaçlandırılması çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışalar arasında zeytincilik çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Ceza infaz kurumunun meyilli ve yamaç arazilerin bir kısmına erozyonu azaltmak amacıyla zeytin ağaçları dikilmiş, halen 310 yaşlı, 771 yetişkin ve 1.308 genç olmak üzere toplam 2.389 civarında zeytin ağacının bakımı yapılmaktadır. Yine bu yıl 10.000 zeytin ağacının dikimi gerçekleştirilecektir. .
Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda, hükümlülerin sebze yetiştiriciliğini öğrenmeleri ayrıca diğer ceza infaz kurumlarının ihtiyacı olan sebzenin üretilmesi için yoğun çalışmalar gerçekleşmekte olup, bu kapsamda yaklaşık 30 dekar alanda yazlık ve kışlık olarak domates, biber, salatalık, patlıcan, maydanoz, fasulye, kavun, karpuz, beyaz ve kırmızı lâhana, karnabahar, brokoli, enginar, turp, marul, roka gibi ürünlerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca 2 adet 490 m² lik yüksek tip seralar ile 8 adet i 240 m² lik tünel tipi seralar ile sebze üretimi yapılmaktadır.
Kurumda meyvecilik çalışmaları da dikkate değer bir biçimde devam etmekte olup 100 adet Sarı Lop ve Mor Gül incir ile 1.000 adet nardan meyve üretim çalışmaları devam etmektedir.
 Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunda meyilli ve tarıma verimsiz alanların 200 hektarında orman ağaçlandırması yapılmış olup çoğunluğu fıstık çamı olmak üzere yaklaşık 130.000 fidan dikimi tamamlanmıştır.
Kurum tarafından İzmir Adliyesinde bulunan sosyal tesisler ve kafeteryalar işletilmekte olup, sosyal tesislerde 2 si suit, 6 sı tek kişilik ve 17 si çift kişilik olmak üzere toplam 25 oda ile otel hizmeti sürdürülmekte, hakim ve Cumhuriyet savcıları ile adliye personeline günde 700 kişilik yemek hizmeti verilmekte, kafeteryalarda ve çay ocaklarında ayda 47.000 bardak çay servis edilmekte ve otoparktan günde 750 araç yararlanmaktadır.
Foça Açık Ceza İnfaz Kurumunun mobilya atölyesinde, adliyeler, ceza infaz kurumları, devlet hastanelerinin mobilya, tabela, dolapları, metal atölyesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birimler için raylı kapı, demir istif paleti, fens teli imalatı yapılmakta, mandıracılık ve hayvancılık işkollarında başta ceza infaz kurumları ve sosyal tesisler olmak üzere birçok kamu kurumuna üzere beyaz ve kaşar peyniri, yoğurt, ayran, yumurta üretimi sürdürülmekte olup, Kurum ISO 22000 ve ISO 9001 sertifikalarını alarak ürün ve kalite güvenliğini tescillemiştir.
2015 yılında Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu “serbest et tavuğu” üretime geçmiş, bu amaçla 250 adet et tavuğu besiye alınmış, 3.000 adet serbest et tavuğu kümes inşaatı devam etmektedir. Yine bu yıl her biri 264 kapasiteli üç ayrı büyük baş hayvan barınağı, iki adet 30.000 kapasiteli yumurta tavuğu kümesi yapılacaktır.
 IV. Değerlendirme
Ceza infaz kurumlarımızda hükümlülerin topluma kazandırılması amacıyla bir yandan temel eğitim çalışmaları diğer yandan meslek eğitim faaliyetleri yoğun bir şekilde sürdürülmektedir. Hükümlülerin aldıkları bu teorik eğitimin pratiğe dönüştürülmesi, aynı zamanda mesleki tecrübelerinin artırılması amacıyla işyurdu çalışmaları kapsamında hükümlülere farklı alanlarda çalışma olanağı sunulmaktadır.