MAKALE

Örnek Projelerimizden Biri “Fuarlarımız” ile Örnek Ceza İnfaz Kurumlarından Biri “Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu”

  1. Giriş

International Centre For Prison Studies tarafından hazırlanan Rapor’a göre Dünya’da 10 milyondan fazla kişi ceza infaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü olarak bulunmakta olup, bu hükümlü ve tutukluların yaklaşık yarısı Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya’da bulunan ceza infaz kurumlarında barındırılmaktadır.
Ülkelerin 100.000 nüfusu içinde ceza infaz kurumunda bulunan birey sayısına bakıldığında, bu sayının Amerika Birleşik Devletlerinde 716, Rusya’da 460 olup, genelde Ülkelerin % 54‘ünde bu sayının 150’nin altında olduğu belirlenmiştir.
Dünyadaki bu tablo, ceza infaz kurumlarındaki topluma kazandırma çalışmalarının önemini bir kez daha göstermektedir. Bu ayki yazımızda önceki yazılarımızda olduğu gibi örnek ceza infaz kurumlarımızı ve projelerimizi anlatmaya devam edeceğiz.

  1. Örnek Projelerimizden Biri “İşyurtları Fuarları”

Dünyada bir örneği bulunmayan, Ülkemizde her yıl farklı illerde düzenlenen “İşyurtları Fuarlarının” altı temel amacı bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Ceza infaz kurumlarımızda yürütülen meslek edindirme çalışmalarının pratiğe dönüştürüldüğü yerler olan işyurtlarımızda üretilen tekstilden gıdaya hediyelik eşyadan mobilyaya kadar yüzlerce çeşit ürün kamuoyuna sunularak, ceza infaz kurumlarında yürütülen çalışmalar hakkında toplumu bilgilendirmek,
  2. Sivil toplum kuruluşları ve üniversite ile yürütülen işbirliği çalışmalarını geliştirmek,
  3. Fuarlara katılan ceza infaz kurumlarında görev yapan personel ve açık ceza infaz kurumu hükümlüler ile kamuoyuna kurumlarımızda yürütülen çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgi vermek,
  4. Özellikler geleneksel el sanatlarımızı koruyup geliştirerek bu alandaki faaliyetleri göstermek,
  5. Organik tarım ve hayvancılık ile ilgili çalışmalarla bu alanda oluşturulan örnek sistemi hakkında bilgi vermek,
  6. Ulusal ve yabancı basın aracılığı ile ceza infaz kurumlarımızda yürütülen çalışmaları tanıtmaktır.

Bu yıl ilki Antalya’da gerçekleştirilen ve 49 ceza infaz kurumunun katıldığı Fuarı bir hafta için 120.000 kişi ziyaret etmiştir. İkinci fuarımız Mayıs ayında İstanbul’da yapılacak olup, bu fuara 49 ceza infaz kurumumuz katılacaktır. Bu yıl; Elazığ, İzmir ve Ankara’da üç fuar daha düzenlenecektir.

  1. Örnek Ceza İnfaz Kurumlarımızdan Biri “Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu”

Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumu 1962 yılında kurulmuştur. Kurumun inşaatı Afyon Ceza İnfaz Kurumu tarafından yapılmıştır. 2014 yılında bu kurumda faaliyet gösteren, 23 ayrı işkolunda 4.212 hükümlü aldıkları mesleki eğitimi pratiğe dönüştürmüştür.
Bu kurumda yürütülen tarımsal faaliyetler kapsamında, 117 dekar alanda damlama sulama yöntemi yetiştirilen 28 bin bodur elma ağacı bulunmaktadır. Bu ağaçların ortalama dekar verimi 400 kg civarındadır. Yine damlama sulama yöntemi ile 250 dekarda ceviz ve 8 dekarda kiraz ağaçları bulunmaktadır. Yine kurumda 500 bin adet orman fidanı üretilebilecek alt yapı oluşturulmuştur. Diğer yandan kurumun 15 dekarında patates üretimi yapılmaktadır. 2014 yılında Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda; 137 ton elma, 30.600 kg arpa dane, 11.200 kg saman, 11.280 kg hasıl arpa, 29.366 kg patates ve 234.000 kg yonca üretimi yapılmıştır.
Kurumda gerçekleştirilen hayvancılık faaliyetleri kapsamında birinci sınıf et kombinası inşa edilmiş, 600 kapasiteli her biri dört bölümden oluşan 3 açık besi ahırı yapılmıştır. Yine kapasite artırım çalışmaları kapsamında ek 200 kapasiteli küçükbaş ile 1.200 kapasiteli büyükbaş besi ahırlarının inşaatı bu yıl yaz aylarında tamamlanacaktır. Kurumda bulunan kesimhanenin aylık kapasitesi 3.000 büyükbaş olup, burada kesilen etler özel donanımlı araçlarla ülke genelindeki 130 ayrı kamu kurumuna dağıtılmaktadır. 2014 yılında kesimhanede 9.108 büyükbaş ile 4.165 küçükbaş hayvanın kesimi yapılmıştır. Yine hayvancılık faaliyetleri kapsamında 2014 yılında 730.226 kg yoğurt üretimi yapılmış, süzme yoğurt ve kefir üretim çalışmalarına başlanmıştır.
Mobilya üretimi konusunda önemli çalışmalar yapan Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunda 2.000 m2lik mobilya üretim atölyesi bulunmakta olup, başta Bölge Adliye Mahkemeleri ile adliyeler olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşunun mobilya işleri yapılmaktadır. Yine bu çalışmalara ilave olarak demir atölyesinde; oturma grupları, ranza, okul sıraları olmak üzere onca ürünün imalatı gerçekleştirilmektedir. Diğer yandan döşeme atölyesinde yıllık ortalama 10.000 sandalye ve koltuk üretimi yapılmaktadır.
Bu yıl tamamlanacak olan “model açık ceza infaz kurumu projesi” kapsamında Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumuna 3 adet 600 m2lik atölye, 2 adet 2.330 m2lik depo, halı saha, basketbol ve voleybol sahaları, kapalı spor salonu ile 600 m2lik satış mağazası hizmete girecektir.

  1. Değerlendirme

Yukarıda özetle açıklanan işyurdu faaliyetleri kapsamında Niğde Açık Ceza İnfaz Kurumunun “meslek edindirme merkezi” olarak faaliyet gösterdiği anlaşılmaktadır. Bu çalışmaların yanında açık öğretim lisesine devam eden 240, açık ortaokula devam eden 65, açık öğretim fakültesine devam eden 20 öğrencisi ile bu kurum bir “okul” olma misyonunu yerine getirmektedir.
Bu vesile ile mayıs ayında emekli olacak ve gerek bu kurumda gerekse teşkilatımızda uzun yıllar hizmet etmiş olan kurum müdürümüz Sebahattin Sevinç’e teşekkür etmek istiyorum.