MAKALE

Örnek Projelerimizden Biri “Satış Mağazalarımız” ile Örnek Ceza İnfaz Kurumlarımız “Bandırma M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu” ile “Denizli Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu”

  1. Giriş

Günümüzde bireyleri; suça yönelten nedenler, bu nedenlerin ortadan kaldırılması ve suç işlemiş bireylerin tekrar suç işlememeleri için yapılması gereken çalışmalar konusunda Dünya’da son derece yoğun çalışmalar sürdürülmektedir. Gelecekte de bu çalışmalar önemini devam ettirecektir. Bu derece yoğun çalışmaların sebebi suçun, sosyal, psikolojik ve ekonomik sonuçlarının olmasıdır.
Yazılarımızla suça sürüklenen bireylerin topluma kazandırılması konusunda yapılan Ülkemizde gerçekleştirilen önemli çalışmalar açıklanmaktadır. 

  1. Örnek Projelerimizden Biri “Satış Mağazalarımız”

Bir yandan ceza infaz kurumlarımızda bulunan işyurtlarında hükümlü ve tutukluların meslek eğitimi sırasında ürettikleri ürünlerin tanıtımı ve bu yolla kamuoyunun ceza infaz kurumlarında yürütülen eğitim ve meslek eğitim çalışmaları hakkında bilgilendirilmesi, diğer yandan, hükümlülerin satış mağazalarında çalışmak suretiyle tecrübe edinmeleri, başka bir yandan adliyede görev yapanlar ile işleri nedeniyle adliyelere gelenlerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla “İşyurtları Kurumu Satış Mağazaları” kurulmuştur.  
Satış mağazalarımızda; 250 ayrı işyurdunda üretilen ürünler bir arada sergilenmekte, yine gıda ürünlerinden tekstil ürünlerine, hediyelik eşyadan ahşap ürünlerine kadar yüzlerce çeşit ürün bir arada bulunmaktadır.
Genellikle adalet saraylarında bulunan bu mağazaların yanında, Ankara, İzmir, Edirne gibi illerde halka açık satış mağazaları hizmete girmiştir.
Satış mağazalarımızın 40’ıncısı Ankara Adalet Sarayında açılmıştır.
III. Örnek Ceza İnfaz Kurumlarımız “Bandırma M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu” ile “Denizli Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu”
Bandırma M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun 2004 yılında Yargı Mensupları Eşleri Dayanışma Derneği’nin kadın hükümlü ve tutukluların meslek öğrenmeleri amacıyla bağışladıkları altı makine ile kurulan tekstil atölyesi, bugün yetmiş hükümlü ve tutuklunun altmış makinede çalıştığı son derece modern bir tesis haline gelmiştir.
2004 yılında sadece erkek iç çamaşırı ve tişört üretimi ile başlayan işyurdu çalışmaları, on yıl içinde kendini geliştirerek üretilen ürün çeşitliliği 94’e çıkarmıştır. Bu kapsamda; iç çamaşır, iş elbisesi, hastane tekstil ürünleri başta olmak üzere ceza infaz kurumlarının kantinlerinin ve kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu ürünler kaliteli, estetik ve ekonomik olarak üretilmektedir.
Hükümlü ve tutuklulara; tekstil makinelerinin kullanımı, üretimi ve pazarlama yöntemleri konusunda eğitimlerin verildiği Bandırma M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bu amaçla mevcut atölyelere ilave olarak 800 metrekarelik yeni bir atölyenin yapımı planlanmaktadır.    
2014 yılında bu kurumda başlıca; 20.203 silikonlu yastık, 14.287 nevresim takımı, 168.156 iç çamaşır ve 16.363 iş önlüğünün üretimi yapılmıştır.  
2005 yılında açılan Denizli Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumunun tekstil atölyesi 30 makine ile hizmete girmiştir. Temel amacı kadın hükümlülere meslek öğretmek ve salıverme sonrasına hazırlamak olan ceza infaz kurumu bugün 60 makine ile tek ve çift kişilik nevresim takımları, çarşaf ve yastık kılıfı, havlusu çeşitleri, masa örtüsü, ekmek sepeti ve önlükten oluşan mutfak takımları üretilmektedir.
Geçen yıl 135 kadın hükümlünün çalıştığı bu kurumda 51.550 adet nevresim takımı, 20.000 adet çarşaf, 1.000 adet pike, 15.200 adet silikon yastık, 100.000 havlu ile 3.700 bornoz üretilmiştir.
2014 yılında Denizli Bozkurt Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleştirilen meslek eğitim çalışmalarının tanıtımı için İşyurtları Kurumu tarafından Antalya, İstanbul, İzmir ve Ankara’da düzenlenen fuarlara katılım sağlamıştır.
IV. Yeni Ürünlerimiz
İşyurtları, kendini ceza infaz kurumlarının ihtiyaçları doğrultusunda yenilemekte ve geliştirmektedir. Bu kapsamda sosyal tesisleri, yatak ve yastık üretimi ile fens teli yapımında başarılı çalışmalar gerçekleştiren Bozüyük Açık Ceza İnfaz Kurumu yorgan üretimine başlamıştır. Ürün geliştirme çalışmalarını özel sektörle yürüten Bozüyük Açık Ceza İnfaz Kurumu, kalite standartlarına uygun tek ve çift kişilik yorganları üreterek bir yandan hükümlülerin meslek eğitimine katkı sağlamakta, diğer yandan ceza infaz kurumlarının ihtiyacını karşılamaktadır. Bu açık ceza infaz kurumunda aylık ortalama 187 hükümlü çalışarak meslek öğrenmektedir.
Aliağa 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Zebra Perde ve Stor Perde üretimine başlamış olup, bu alanda ceza infaz kurumları ile adalet saraylarının önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır. Perde üretimi konusunda hükümlülere meslek eğitiminin verildiği bu kurumda kısa zaman içinde önemli bir başarı elde edilmiştir. 14 hükümlünün çalıştığı perde atölyesinde bugüne kadar 5.000 metrekare perde üretimi yapılmıştır.   

  1. Değerlendirme

Bu ayki yazımızda iki kurumun on yılda hangi seviyeden hangi seviyeye ulaştığı, diğer kurumların kendisini nasıl yeniledikleri görülmektedir. Hedefleri daha fazla hükümlü ve tutukluya en üst seviyede mesleki eğitim vermek olan ceza infaz kurumlarının bu alanda başarılı olmalarının nedeni; geniş bir vizyona sahip personelin, disiplinli, yoğun, ekip çalışmasına dayanan bir kültürü benimsemeleridir.
Diğer yandan ceza infaz kurumlarının her zaman hedef olarak “en iyiye ulaşmayı” amaçlamaları, ayrıca bir işin planlama aşamasından tamamlanma aşamasına kadar o alanda en deneyimli kişi ve kurumlarla çalışılarak yakalanan bu başarıda önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.