MAKALE

2015 YILINDA İŞYURTLARI KURUMU IV

e) Endüstriyel Üretim Çalışmaları
İşyurtları Kurumu tarafından ceza infaz kurumlarında  endüstriyel ürün kapsamında farklı alanlarda çalışmalar sürdürülmektedir.

Ceza infaz kurumlarımızda bulunan 43 mobilya atölyesi ile 29 demir atölyesinde başta adalet sarayları, ceza infaz kurumları ve kamu kurumlarının mobilyaları üretilmektedir. Bu kapsamda 2015 yılında; 14 Bölge Adliye Mahkemesi ve Bölge İdare Mahkemesinin, 76 Adalet Sarayının tefrişi tamamlanmıştır. Yine bu kapsamda Yargıtay Ek Binasının Adalet Bakanlığı’nın birçok biriminin mobilya tefrişi gerçekleştirilmiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği kapsamında ceza infaz kurumlarındaki mobilya atölyelerinde eğitim kurumlarının ihtiyacı olan okul sırası üretimi gerçekleştirilmiştir.

İşyurtları Kurumu tarafından ilk kez üretime başlanan rattan masa ve sandalyeler estetiği ve kalitesi bakımından ilgiyle karşılanmış, 2015 yılında Antalya Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından 1.000 adet rattan sandalye, koltuk, masa ve sandalye üretimi tamamlanmıştır. 2016 yılında Antalya Açık Ceza İnfaz Kurumunun üretim kapasitesi artırılacak, yeni üç ceza infaz kurumunda bu üretim tesisi ıoluşturulacaktır.

Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinin tefrişi ile ilgili çalışmalar kapsamında 2015 yılında 25 Tapu Müdürlüğünün tefrişi gerçekleştirilmiştir.

2015 yılında kompakt arşiv sistemlerinin üretimi ile ilgili olarak 1.246 takım kompakt arşiv dolabının üretimi tamamlanmıştır. Bu kapsamda halen Afyon Açık Ceza İnfaz Kurumunca üretimi gerçekleştirilen kompakt arşiv sisteminin, Erzurum, Ceyhan, Kocaeli ve Ordu Açık Ceza İnfaz Kurumlarında üretilebilmesi için bina yapımı ve makine alımı konusundaki çalışmalar son aşamaya gelmiş olup, bu çalışmaların 2016 yılında tamamlanması planlanmaktadır.

Orman Genel Müdürlüğü ile yapılan çalışmalar kapsamında 2015 yılında 5 bölge müdürlüğünün park donatılarının üretimi gerçekleştirilmiştir.

Eskişehir ve Foça Açık Ceza İnfaz Kurumları tarafından ışıklı tabela, led ışıklı tabela, krom ve nikel tabela konusundaki üretimler gerçekleştirilmiştir.

Diyarbakır ve Çanakkale Açık Ceza İnfaz Kurumları tarafından temizlik ve kozmetik ürünlerinin üretimi yapılmaktadır. Bu kapsamda 2015 yılında Diyarbakır Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından 244.834 litre temizlik malzemesi üretilmiştir.

İskenderun Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından başta Adalet Sarayları, ceza infaz kurumları ve kamu kurumlarının Led aydınlatma sistemlerinin kurulumu konusunda çalışmalar devam etmekte olup, bu ceza infaz kurumu tarafından yılda yaklaşık 3.000 adet Led projektör, 7.000 adet Led sokak lambası, 5.000 adet Led floresan lamba ve 50.000 adet Led ampul üretimi yapılmıştır.

f) Hizmet Sektörü

Açık ceza infaz kurumunda bulunan hükümlüler adalet saraylarındaki çay ocakları, kafeteryalar, satış mağazaları, kantinler ve otoparklarda çalışmaktadırlar. Bu kapsamda 2015 yılında; 85 Adalet Sarayında bulunan çay ocağında 1.224, 45 Adalet Sarayında bulunan kafeterya ve kantinlerde 372, 43 Adalet Sarayının bulunduğu satış mağazalarında 78 hükümlü çalışmıştır.

g) Tercüme Hizmetleri

İşyurtları Kurumu tarafından 1996 yılında Ankara Adalet Sarayında hizmete giren ilk tercüme bürosundan sonra 2015 yılında; Antalya, Diyarbakır, Erzurum, İzmir ve İstanbul Adalet Saraylarında tercüme büroları kurularak hizmete başlanılmıştır.

h) Hediyelik Eşya Üretimi

Hediyelik çini eşya üretimi; Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlükleri, Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ve Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü başta olmak üzere 15 ceza infaz kurumu işyurdu müdürlüğünde yapılmaktadır.

2015 yılında Kütahya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde 37.401, Nevşehir E Tipi Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde 4.231, Kırşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğünde 3.307 adet çini üretilmiştir.

3. İşyurtları Çalışmaları Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Özel Sektör Kuruluşları Yapılan İşbirliği Çalışmaları

2015 yılında işyurtları çalışmaları kapsamında kamu kurumları ve özel sektörle güçlü işbirlikleri gerçekleştirilmiştir.
Bu kapsamda; 124 kamu kurum ve kuruluşu ile yapılan protokolle açık ceza infaz kurumlarında bulunan 1.924 hükümlü, başta Cumhuriyet Başsavcılıkları, belediyeler ve Tapu Kadastro İl Müdürlükleri olmak üzere farklı kurumlarda çalışmıştır. Yine işyurtları tarafından 72 özel sektör kurumu ile işbirliği yapılmış, kapalı veya açık ceza infaz kurumlarında bu işbirliği kapsamımda 1.578 hükümlü ve tutuklu çalışma olanağına sahip olmuştur.

4. Tanıtım Çalışmaları

2015 yılında 5 bölgede 5 ayrı fuar düzenlenmiştir. Bu fuarları 900.000 kişi ziyaret etmiştir. 2016 yılında yedi ayrı yerde fuar düzenlenmesi planlanmaktadır.

Bu fuarlar dışında farklı işyurdu müdürlükleri tarafından Ülkemizin farklı bölgelerde düzenlenen 7 ayrı ihtisas fuarına katılım sağlanmıştır.