GAZETEMİZ SESLENİŞ 13 YAŞINDA!

İletişim denildiğinde iki insan arasındaki konuşma akla gelir. Oysa iletişim kavramı öyle geniş bir yelpazeye sahiptir ki toplumsal yaşamın her alanını içine almaktadır. İletişim kavramının en önemli ögelerinden biri olan kitle iletişimi, birçok bilimsel araştırmaya göre yeni bir alandır. Kitlesel iletişimde özellikle 2000’li yılların başından itibaren basın, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçları toplumsal iletişimi güçlendirdi. Bu araçlar kitlesel boyutta haberleşmeyi sağladığı gibi, dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen olaylardan da anında haberdar olmamızı sağladı ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu.
Günümüz teknoloji ve bilgi çağının en önemli göstergelerinden biri olan yazılı ve görsel yayınlar, insanların bilgi ihtiyaçlarının dışında, kendilerini geliştirme ve çağın standartlarına ayak uydurabilmesi için büyük öneme sahip. Kitle iletişim araçları, bilginin üretilmesi ve yayımının yanında günümüz dünyasında toplumların şekillenmesinden yeni dünya düzenlerinin oluşturulmasına kadar pek çok alanda öncülük ediyor. Bu nedenle bilgi ve teknoloji çağının önemli ayaklarından biri olan görsel ve yazılı kaynakların düzenli biçimde hazırlanarak okuyucu ile buluşturulması ve içinde okuyucunun kendinden de birer parça bulabileceği biçimde kurgulanması gerekiyor.
Genel Müdürlük olarak, çağımızın vazgeçilmezi olan yazılı, görsel ve elektronik iletişim araçlarını yoğun şekilde kullanmaktayız.
Genel Müdürlüğümüz yayını olan Sesleniş Gazetesi, gerek ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan siz değerli mesai arkadaşlarımız, gerekse ceza infaz kurumlarımızda barındırılan hükümlü ve tutuklarımızın sesi olarak, Nisan 2002 yılından beri yayımlanmaktadır. Gerek bizlerin gerek ceza infaz kurumların sesi olan Sesleniş gazetemizin 13.yaşını kutluyoruz.
Öncelikle hükümlü ve tutukluların eğitim ve iyileştirilmelerine katkıda bulunmak ve böylece onların topluma kazandırılmalarını sağlamak amacıyla 08.08.2001 tarihli Bakan Olur’uyla Nisan 2002’de okurlarıyla buluşan Sesleniş Gazetesinin bu ay 13. yıl sayısıyla sizlerleyiz.
Yayın hayatına başladığı günden bugüne kurumlarımızın vazgeçilmezi haline gelen Sesleniş gazetesi, Adalet Bakanlığı ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün faaliyetlerinin yanı sıra ceza infaz kurumlarında yapılan eğitim, öğretim, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yanında hükümlü ve tutukluların şiir, makale, deneme, karikatür gibi eserlerine de yer vererek, hükümlü ve tutuklularımızın infazları süresince olumlu düşünmelerini ve morallerinin yükseltilmesini amaçlıyor.
Zahmetli ve bir o kadar fedakârlık gerektiren bir çalışmanın ürünü olan Gazetemiz; hükümlü ve tutukluların faydalanması için tüm ceza infaz kurumları ile tüm resmî kurumlara, yüksek yargı organlarına, ağır ceza merkezi ve mülhakatlardaki tüm Cumhuriyet başsavcılıklarına, basın ve yayın kuruluşları ile yazarlara, sivil toplum kuruluşlarına her ay düzenli olarak gönderiliyor. Toplam 12.000 adet, renkli olarak basılan Gazetenin hazırlık ve dizaynı Genel Müdürlüğümüz Eğitim Daire Başkanlığı tarafından yapılırken, basım ve dağıtımı Ankara Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından gerçekleştiriliyor.
Sesleniş Gazetesi, bugüne dek olduğu gibi, bundan sonra da taşra ve merkez çalışanlarımız ile ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinin sesi olmaya devam edecektir.
Sesleniş Gazetesinin 13. yılını kutluyor, daha nice yıllar bu satırlarda sizlerle buluşmayı temenni ediyorum.