DEĞERLERİMİZ

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Ceza İnfaz kurumları ile denetimli serbestlik kurumlarına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde sizlerle bir araya gelip sorunlarınızı dinleme ve çözüm yollarını birlikte değerlendirme fırsatını yakalıyoruz.
Yaşanılan sorunların yerinde görülmesi doğru ve kalıcı çözümlerin üretilmesine büyük katkı sağlamaktadır. Hiç şüphesiz sorunların kaynağına gidip, nasıl ve ne şekilde gerçekleştiğini, çözüm önerilerinin söz konusu kurum ve mekan için uygulanabilir olup olmadığını ancak bu şekilde tespit edebiliriz. Bu nedenle, kurum ziyaretlerine büyük önem verdiğimizi ayrıca belirtmek istiyorum.

Öncelikle hükümlü ve tutuklulara yönelik tüm hizmetlerin yerine getirilmesini sağlayan personelimizin, kurumlarımızda fedakarlıkla çalıştığını vurgulamak gerekmektedir. Yasalarda tanımlanan suçlar nedeni ile cezalarını infaz etmekte olan hükümlülerin veya yargılanmalarına devam edilen tutukluların, yasaların tanımış olduğu imkanlar dahilinde gerekli tüm ihtiyaçları personelimizce karşılanmakta ve gerek barınmaları, gerekse de güvenlikleri en iyi şekilde yerine getirilmeye çalışılmaktadır. Buna rağmen zaman zaman çeşitli sorunların yaşandığını da gözlemliyoruz. Yaşanılan sorunların en aza indirgenmesi ve hatta sorunsuz bir şekilde tüm hizmetlerin yerine getirilebilmesi için de, sizlerin özverili ve başarılı çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan her başarılı çalışmanın kurumsal anlamda bizleri son derece memnun ettiğini de ifade etmek istiyorum.

Son dönemde yapmış olduğumuz ziyaretlerde değerlendirdiğim en önemli sorunlardan birinin, kişisel ihtiyaçların giderilmesi adına vazgeçilmez kaynak olan su hakkında yaşandığını söyleyebilirim. Gerek suyun kaynağına olan uzaklık gerekse var olan suyun yetersiz kalması gibi nedenlerle yaşanılan bu sorunların en kısa zamanda çözülmesi ve tekrar yaşanmaması için gerekli adımları atıyoruz. Temizlik ihtiyacının insanın birincil ihtiyacı olduğunun bilinciyle en kısa sürede çözüme kavuşturulması ya da en aza indirgenmesi için de gerekli talimatları verdiğimizi belirtmek isterim.

Değerli arkadaşlar,

Değinmek istediğim diğer bir konu ise personelimizin moral ve motivasyonu ile kurum ziyaretlerinde sıklıkla gündeme gelen özlük haklarındaki iyileştirmelerdir. Özlük hakları ile ilgili olarak son dönemde gerek yazılı ve görsel basında, gerekse gazetemizde konuyla ilgili haberler yayımlandı. Özlük haklarında yapılacak mali iyileştirmelerin ve yıpranma hakkının verilmesinin personelimizin moral ve motivasyonu için çok önemli olduğunu düşündüğümü daha önce de ifade etmiştim. Bu bilinçle, Sayın Bakanımız ve Sayın Müsteşarımız başta olmak üzere, Genel Müdürlük olarak elimizden gelen tüm çabayı gösterdiğimizi hatırlatmak istiyorum. Sizlerin huzurla ve güvenle çalışması, bizlerin de huzurlu olmasını sağlamaktadır. Taşradaki temsilcilerimiz olan ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik kurumları çalışanları, bizlere emanet olan hükümlü ve tutukluların topluma yeniden yararlı birer birey olarak dönmeleri konusunda belirli kurallar çerçevesinde görevlerini ifa etmektedirler. Bu süreçte personelimizin, zaman zaman hak etmedikleri tepki ve saldırılara da maruz kaldıklarını biliyoruz. Kurum personeline yapılan bu saldırıların hiçbir mantıklı açıklaması ve gerekçesi olamaz. Onların her türlü zorlu şartlara rağmen mesleklerini en iyi şekilde ifa etme çabasında oldukları unutulmamalıdır. Bu ve benzeri üzücü hadiselerin bir daha yaşanmaması ise en önemli temennimdir.

Karşılıklı anlayışın, hoşgörünün ve sabrın arttığı, kardeşlik duygularını pekiştiren, yoksulun yalnız olmadığını hatırlatan Mübarek Kurban bayramını geride bırakmış bulunuyoruz. Küskünlüklerin, dargınlıkların bir kenara bırakılıp; dostluk, kardeşlik, huzur ve barış ortamlarının yaşandığı bu özel günler, aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın başka bir örneğinin ortaya konulduğu zaman dilimleridir. Bu açıdan da birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan zamanlarda bu önemli günlerin hepimiz için birer fırsat olmasını diliyorum.
Hepinizin geçmiş Kurban Bayramını tebrik ederken, daha nice bayramlara hep birlikte sağlık ve huzur içerisinde kavuşmayı temenni ediyorum.