ÇALIŞMAK VE BAŞARMAK

Ağustos böceği ile karınca masalını ve çalışmanın önemini ifade eden birçok özlü sözü akıllara getiren bir ayın içinde bulunuyoruz. “Ağustosta gölge kovan, zemheride karnın ovar.”, ne yazık ki artık hafızalarımızın derinliklerinden güçlükle bulup çıkartabildiğimiz bu güzel atasözlerimizden sadece bir tanesi.

En sıcak günlerde güneşin altında tarlada çalışan, boğazlarına giren her lokmayı sonuna kadar hak eden güzel insanlarımızın, yaptıkları ne saygın bir iştir. Senenin bu en sıcak günlerinde, açık ya da kapalı mekânlarda görev yapan herkes için de durum bundan farklı değildir. Elbette toplumsal iş bölümünde her birimize düşen ödev birbirinden başkadır ve layıkıyla yapılan her iş kutsaldır.

Ülke olarak, uzun ve zor bir yıl geçirdik. Ortaya çıkan olağanüstü koşullar, iş yaşamlarımızı da etkiledi. Birçok çalışan, senelik iznini vaktinde kullanamadı. Birçoğunun da, uzun saatler boyunca devam eden mesaisine ihtiyaç duyuldu. Bunlar, vatandaş olarak üzerimize düşenlerdi. Payımıza düşeni, seve seve yerine getirdik. Birileri bu süreçte, bu vatan uğruna canlarını verirken, bizim emeğimizi esirgememiz düşünülemezdi.

Yapılan, vatandaşlık görevinin gereği olsa da, bu süreçte yer almayı içtenlikle benimseyen, gösterdikleri gayret sayesinde aksaklıkların yaşanmasını engelleyen bütün çalışanlarımıza içtenlikle teşekkür etmek, çalışma arkadaşlarımı da özverileri sebebiyle tebrik etmek ediyorum.

Ağustos ayının değeri; “çalışma”ya sıkı sıkıyas bağlı olan “başarı” olarak seçilmiştir. İçinde bulunduğumuz dönemde, ortaya konulan bu iyi niyetli çalışmaların hedefine ulaştığını, sahiplerini başarılı kıldığını söyleyebiliriz. Ancak, elbette bulunduğumuz yerde duracak değiliz. Hedeflerimize ulaştıkça, daha yükseklerine doğru gözlerimizi çevirecek, artan bir gayretle yürümeye devam edeceğiz. Ufukta görünen her yeni gün, eskisinden daha iyi olacak ve bize yeni başarılar getirecektir.

Bu vesileyle, başta aziz emenetlerimiz olan şehitlerimizin aileleri ve gazilerimiz olmak üzere, ülkemiz için görevlerinin başında bulunan ya da senenin yorgunluğunu atmakta olan bütün çalışanlarımızın Kurban Bayramı’nı kutluyorum. Her görev arkadaşımın ailesi ve sevdikleriyle birlikte güzel bir bayram geçirmesini diliyorum. Harcanan hiçbir emek boşa gitmez. Güneşin altında ter dökenleri, serin yerdeki nimetler ile huzurlu bir yürek bekler.