Haber

Ceza İnfaz Kurumları Ürün ve El Sanatları Fuarı Kadıköy İskelesi'nde Açıldı

Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen Ceza İnfaz Kurumları Ürün ve El Sanatları Fuarı, İstanbul Kadıköy İskelesi'nde 11/05/2016 tarihinde açıldı.

Açılışa; Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ, İstanbul  Valisi Vasip  ŞAHİN, Müsteşar Yardımcıları Basri BAĞCI ve Musa HEYBET, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi SALİHOĞLU,  İstanbul Anadolu Başsavcısı Fehmi TOSUN, Genel Müdürümüz Enis Yavuz YILDIRIM, İşyurtları Kurumu Daire Başkanı V. Kadri KAMER  ile İstanbul'daki adliyelerin başsavcıları katıldı.

Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ yaptığı açılış konuşmasında; ceza  ve tutukevlerinin, insanlarımızın bir kısmının değişik gerekçelerle hayatlarının bir bölümünü geçirdikleri ikmet yerleri olduğunu,  cezaevlerinde bulunan insanların bulunuş gerekçelerinin ne olursa olsun her birinin devletimize emanet olduğunu, onlara işledikleri suçlar nazarıyla değil insan nazarıyla bakmak gerektiğini, onların onurunu korumak, hayatlarını güvenli bir şekilde sürdürmelerini sağlamak, cezalarının infazını tamamlandıktan sonra toplumun içerisinde saygın bir birey olarak yaşamasına yeniden fırsat vermek, imkan tanımak için Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünün büyük bir görevi ifa ettiğini söylemiştir. Bakan Bozdağ konuşmasına cezaevlerinde bulunan her bir insanımızın bu toplumun onurlu bir bireyi oluduğnu, suçluyu kazırsanız altından insan çıkar anlayışının tam da bunları ifade ettiğini, bunların her birinin bizim toplumumuzun bir parçası, bir kısmımızın eşi, bir kısmımızın babası, annesi, çocuğu, hasılı akrabası, yakını olduğunu söyleyerek devam etmiştir. Ayrıca onlara o gözle bakmak ve onların her birini ailelerinin emaneti olarak görmek devletin ve devlete hizmet eden herkesin vazifesi olduğunu ve bu anlayışla bu çalışmaları yürüttüklerini, eğitimden ve bu fuarda görüldüğü gibi meslek edindirmeye kadar pek çok sanat benzeri el becerisi ve benzeri nitelikleri burada cezaları infaz edilirken insanlarımıza kazandırmayı hedef edindiklerini, bundan sonra da bu çerçevede çalışmalar yürüteceklerini ifade etti. 

Genel Müdürümüz de yaptığı açılış konuşmasında; ceza infaz kurumlarında başta Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler olmak üzere birçok kurumla iş birliği içinde olduklarını, bu kapsamda geçen yıl okuma yazma birinci ve ikinci kademe kurslarına yaklaşık 15 bin, açık öğretim okuluna 7 bin 500, açık öğretim lisesine 17 bin, açık öğretim fakültesine yaklaşık 4 bin, 4 yıllık örgün lisans eğitimine 400, yüksek lisans öğrenimine 80, doktora eğitimine 8 hükümlü ve tutuklu olmak üzere toplam yaklaşık 44 bin hükümlü ve tutuklunun eğitim ve öğretimine devam ettiğini, bunun yanı sıra meslek edindirme kurslarının da son derece önemli olduğunu söyledi. Ayrıca iş yurtlarında çalışan hükümlülerin salıverildikten sonra iş bulma oranının 2014 yılında yüzde 40, 2015 yılında yüzde 56 olarak gerçekleştirildiğini, bu verilerin iş yurtlarında verilen eğitimin kalitesini ve başarısını gösterdiğini de konuşmasında ifade etti.

Açılışta İstanbul Valisi Vasip ŞAHİN ve İstanbul Anadolu Başsavcısı Fehmi TOSUN'da birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ ve protokol, fuarın açılış kurdelesini keserek fuarın açılışını gerçekleştirdi. Türkiye'deki 77 ceza ve infaz kurumundaki tutuklu ve hükümlülerin yaptığı el işi eserlerin ve ürünlerin sergilendiği fuar, 18 Mayıs'a kadar ziyaret edilebilecek.

 

Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber