Haber

KAZANAN ÇOCUKLAR OLDU

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu arasında, ceza infaz kurumunda bulunan hükümlü ve tutuklu çocukların, satranç sporu ile topluma kazandırılmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Ankara Hakimevi Özel Salonunda gerçekleştirilen Protokol törenine Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, Türkiye İşbankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Öner, Tetkik Hakimi Faruk Karcı ile ilgili bürolardan görevli personel ve Satranç Federasyonu temsilcileri katıldı.

"İLK HAMLE DOĞRU HAMLE OLMAYABİLİR"

İmza töreninde konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, yapılan işbirliği konusunda Türkiye Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankasına teşekkür ettiklerini belirtti. Ceza infaz kurumlarında eğitim ve iyileştirme çalışmalarının aralıksız sürdüğünü ifade eden Genel Müdür Yıldırım, temel hedefimiz, hükümlü ve tutukluların topluma daha bir birey olarak kazandırılması noktasında daha iyi ve yeni neler yapabiliriz, çalışmalarımızı daha iyi noktalara nasıl taşıyabiliriz bunun çabasındayız. Satranç sporu özellikle ruhsal gelişim ve sabır noktasında çok önemli bir spor dalı. Kurumlarda sürdürülen sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler aralıksız devam ederken, kurulacak satranç sınıfları ile çocukların ve gençlerin topluma yeniden kazandırılması, kişisel ve ruhsal gelişimleri için çok önemli bir çalışma. Satranç sporu bu bağlamda çok önemli bir spor dalı. Özellikle insana sabrı öğreten ve ilk hamlenin her zaman doğru olmayacağını öğreten bir spor dalı" dedi.

ÇOCUKLARIN YENİDEN TOPLUMA KAZANDIRILMASI KONUSUNDA TOPLUMA ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Yıldırım, "Ceza infaz kurumlarında bulunan çocukların yeniden topluma kazandırılıp suçtan uzaklaştırılması konusunda toplumun tüm kesimlerinin ortak hareket etmesi ve sorumluluk alması gereklidir. Bu konuda Türkiye Satranç Federasyonu ve Türkiye İş Bankası böyle bir sorumluluğu farkedip topluma da farkettirdiler. Kendilerine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

Yıldırım, projenin kapsamının genişletilip yetişkinler içinde çalışmalar yapılmasının hükümlü ve tutukluların sosyal yaşama hazırlanmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Yıldırım ayrıca ceza infaz kurumlarına yaptıkları kitap bağışları nedeniyle İş Bankası yetkililerine teşekkürrini iletti.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay ise konuşmasında, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile böyle bir protokole imza atacakları için büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Türkiye'de 81 ilde düzenlenen sokak satranç turnuvaları ile bir hafta boyunca insanların satranç oynadığını aktaran Tülay, Ceza İnfaz Kurumlarında 41 satranç sınıfı kurulacağını ve bu sayede çocuklara satranç sporınu sevdirerek sosyal yaşama hazırlanmalarına destek olacaklarını belirtti. Bu proje kapsamında 60'ın üzerinde antrenör yetiştirileceğini kaydeden Tülay, bu protokolün daha ileriki safhalara taşınmasını istediklerini belirterek işbirliği nedeniyle Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım'a teşekkür ettiklerini belirtti.

Türkiye İşbankası Kurumsal İletişim Müdürü Suat Sözen ise, böylesine önemli bir çalışmaya ortak oldukları için büyük mutluluk duyduklarını kaydederek, satranç sporunun 2005 yılından bu yana sponsoru olduklarını, yatırımlarının büyük bir bölümünün çocuklar için yapıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından işbirliği protokolü imzalanırken, karşılıklı hediyelerin takdimi ile tören sona erdi.

İmzalanan protokol ile, ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklu çocukların satranç sporu ile tanıştırılarak, çocuklara sosyalleşme imkanı sağlanması ve spor disiplini edindirilerek eğitim yaşamlarına destek olunması, kötü alışkanlık ve eğilimlerden korunmaları amaçlanıyor.

Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber