Haber

Ankara Çocuk Eğitimevi Müdürlüğünde Satranç Sınıfı Açılışı Gerçekleştirildi

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu iş birliği ile Türkiye İş Bankası'nın sponsorluğunda başlatılan "Yeni Hayata Bir Hamle" Projesi kapsamındaki ilk satranç sınıfı Ankara Çocuk Eğitimevinde açıldı.

Ankara Çocuk Eğitimevin’de ilk adımı atılarak, hükümlü ve tutuklu çocuklar satranç sporu ile tanıştırılarak hayatlarına yeni bir bakış açısı oluşturabilmeleri ve kötü alışkanlıklardan, eğilimlerden korunmaları için fırsat sunulması amaçlanıyor. Proje kapsamında Ankara Çocuk Eğitim Merkezi'ndeki ilk satranç sınıfının açılışına Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ve Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Senar Akkuş'un yanı sıra Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Öner, Daire Başkanı Çelebi Yılmaz, Türkiye İş Bankası Kurumsal İletişim Birim Müdürü Zuhal Üreten, TSF Yönetim Kurulu Üyeleri Onur Girdap, Ahmet Haznedaroğlu ve Fatih Maden, TSF Genel Sekreteri M. Sedat Fırat, Tetkik Hakimi Çiğdem Ekici Savaş, Şube Müdürü Elçin Çakar Terzioğlu ile Kampüs Ceza İnfaz Kurumları Müdürleri katıldı.

Proje kapsamında Türkiye Satranç Federasyonu, Türkiye İş Bankası'nın sponsorluğunda Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen 30 Ceza İnfaz Kurumunda, 40 satranç sınıfı açacak. İlki Ankara Çocuk Eğitimevi'nde açılan bu sınıflarda satranç takımları, satranç eğitim panoları ve taşları ile satranç sporuna ilişkin kaynak kitaplar yer aldı. Proje çerçevesinde 30 ceza infaz kurumunda 'Bahçe Satrancı' kurulması ve çocukların açık havada da satranç oynayabilmesi planlanırken, ayrıca Ceza İnfaz Kurumlarındaki 62 personele Türkiye Satranç Federasyonu tarafından antrenörlük eğitimlerinin de verilmesi hedeflenmektedir.

Açılışta konuşan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Enis Yavuz YILDIRIM, dünyada gelişen infaz sistemlerini yakından takip ettiklerini belirterek, hükümlü ve tutukluların kişisel gelişimleri için spordan, sosyal ve kültürel faaliyetlere kadar farklı konulardaki projeleri değerlendirdiklerini söyledi. YILDIRIM, "Amacımız çocuklarımızın ve gençlerimizin özel durumlarını dikkate alarak bilimsel bir çalışma çerçevesinde topluma yararlı olmalarını sağlamak, sosyal hayat ile bağlarını sağlamlaştırmak. Bilim ışığında, üniversitelerin ışığında, eğitim ve psikososyal programlar eşliğinde cezaevlerindeki çocuklara örgün eğitim de dahil, eğitimlerine devam etme imkanı veriyoruz. Türkiye Satranç Federasyonu ile Kurumumuz arasında imzalanan protokol, faaliyetlerimiz içinde hiç şüphesiz en önemli altyapıyı oluşturuyor. Projenin sponsoru olan İş Bankası'nın da desteğiyle lojistik imkanların sağlanması, ilgi ve farkındalığın arttırılması konularında Federasyonumuz ile birlikte hareket ediyoruz. Cezaevlerindeki çocuklarımızın satranç sporunda büyük başarı göstereceğinden eminim" diye konuştu.

Proje hakkında bilgi veren Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın Gülkız TULAY, satranç sporunun ışığıyla, hükümlü/tutuklu çocuklara yeni ve aydınlık bir hayat için alternatif sunmayı hedeflediklerini kaydetti. Törende yaptığı konuşmada, TSF'ye inanarak projeye destek veren Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne ve Türkiye İş Bankası'na teşekkür eden TULAY, "Türkiye hızla satranç ülkesi olma yolunda ilerliyor. İlgi dalga dalga yayılıyor. Projemizle satranç sporunun, hükümlü/tutuklu çocuklarımızın dünyasını da aydınlatacağına, hayatlarında yeni bir sayfa açılmasına aracılık edeceğine inanıyoruz. Bu sınıflarda yapacakları doğru hamleler, onların hayatına yeni bir nefes, yeni bir umut olacak" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından; toplu fotoğraf çekimi ve satranç sınıfı açılış töreni gerçekleştirildi. Ankara Çocuk Eğitimevinde 1 hafta önce gerçekleştirilen satranç turnuvasında ilk üçe giren çocuklarla; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Enis Yavuz YILDIRIM, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Sayın Gülkız TULAY ve Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Senar AKKUŞ karşılıklı satranç oynadılar. Daha sonra kurumda kalan her çocuğa hediyeleri verilmiş ve yiyecek-içecek ikramı yapılmıştır. Ankara Çocuk Eğitimevi şark odasında bir süre çocuklarla sohbet edilmiş ve bağlama çalan bir çocuk tarafından türküler söylenmiştir.

Satranç sınıfı açılış töreni, güzel dilek ve temennilerle tamamlanmıştır.


Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber