Haber

DENGE Projesi 4. Yürütme Kurulu Toplantısı

Denetimli Serbestlik Hizmetlerinde Çocuklar İçin Etkili Bir Risk Değerlendirme Sisteminin Geliştirilmesi Projesi, kısa adıyla DENGE - Denetimli Serbestlik Gençlik Programı olarak anılmaktadır. Proje, UNICEF teknik desteği ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Avrupa Birliği, UNICEF ve Türkiye Cumhuriyeti eş-finansmanı ile yürütülen ve 2 yıl sürecek olan proje toplam 2 milyon Avro bütçeye sahiptir. DENGE Projesi, çocuklar ve gençlere yönelik denetimli serbestlik hizmetlerinin etkinliğini artırmayı amaçlamaktadır.

Resmi açılış ve tanıtım toplantısı 8 Haziran 2016 tarihinde gerçekleşen projenin 4. yürütme kurulu toplantısı 20 Ocak 2017 tarihinde Limak Ambassadore Hotel Ankara’da yapıldı. Toplantıya Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM, Genel Müdür Yardımcıları Burhanettin ESER ve Cengiz ÖNER, daire başkanları, tetkik hâkimleri, ilgili Genel Müdürlük personelinin yanı sıra UNICEF, AB Delegasyonu, MFİB, AB Genel Müdürlüğü ve Mağdur Hakları Daire Başkanlığı temsilcileri katıldı.

Toplantı açılışı esnasında kısa bir konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM, "Ceza İnfaz sistemimizde önemli bir boşluğu dolduracağına inandığımız projemizin küçük aksamalar ve uzatma talebine rağmen zamanında ve uygun bir şekilde devam etmekte olduğuna inanıyorum. Projenin sonuçlarını alma konusunda sabırsızlanıyoruz. 2017 yılı içerisinde somut olarak üretmeye başlayacağımız bir döneme gireceğimizi umut ediyorum. ” diyerek tüm yürütme kurulu üyelerine toplantının verimli geçmesini temenni ederek sözü UNICEF Çocuk Koruma Bölüm Şefi Patrizia BENVENUTİ’ye bıraktı.

Patrizia BENVENUTİ, sözlerinde "UNICEF olarak uzun yıllardır çocukların korunması ve çocuk adalet sisteminin iyileştirilmesi için Türkiye’de de çalışmalar yürütmekteyiz. Çocuk Adalet Sisteminin önemli bir parçası olan Denetimli Serbestlik Hizmetleri alanında sizlerlerle çalışma fırsatı verildiği için onur duymaktayız. Denetimli Serbestlik Hizmetleri Türkiye için nispeten yeni bir alan olabilir, bu nedenle proje amaç ve sonuçlarının son derece önemli olacağını düşünüyoruz. Avrupa Birliğine de desteği için teşekkür ediyoruz." İfadelerini kullandı.

Daha sonra toplantıda UNICEF temsilcisi tarafından projenin geçtiğimiz döneminde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında detaylı bilgi verilerek proje hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bir sonraki yürütme kurulunun 14 Nisan 2017 tarihinde yapılmasına karar verilerek toplantı sonlandırıldı.


Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber