Haber

DEPAR "Değerlendirme, Profil Araçları ve Rehabilitasyon Programlarının Geliştirilmesi” Projesi Kapanış Toplantısı Yapıldı

Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen ve resmi adı “Ceza İnfaz Kurumlarında İnfaz Hizmetlerinin İyileştirilmesi” olan “DEPAR-Değerlendirme, Profil Araçları ve Rehabilitasyon Programlarının Geliştirilmesi” projesinde öngörülen faaliyetler tamamlandı. Projenin kapanış toplantısı 31 Mart 2017 tarihinde Grand Ankara otelde Adalet Bakan Yardımcısı Bilal UÇAR, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İPEK ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM’ın ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz yetkililerinin yanı sıra Avrupa Birliği Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Yetkilendirme Görevlisi Mehmet Selim Uslu, İspanya Büykelçiği Misyon Şefi Yardımcısı  Pablo Barbara Gomez ve Ceza İnfaz Kurumlarından personelin katıldığı kapanış töreni Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Enis Yavuz Yıldırım’ın açılış konuşmasıyla başladı. Sayın Genel Müdürümüz konuşmasında son 10 yıldır gerçekleştirilen ceza infaz reformu kapsamında infazın bireyselleştirilmesine yönelik bir çok düzenleme ve projenin hayata geçirildiğini, DEPAR projesiyle zincirin eksik halkası olan hükümlünün suç işleme motivasyonu ve yeniden suç işleme riskine yönelik değerlendirme ve müdahale araçları geliştirildiğini, Genel Müdürlüğümüz tarafından yönetilen tüm projelerin bir yap bozun parçaları gibi birbirini tamamlayan ve infaz hizmetlerinin iyileştirilmesi bütününe hizmet eden başarılı çalışmalar olduğunu ifade etti.

DEPAR Projesi Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Avrupa Birliği teknik destek projesidir. 2015 yılı Ocak ayında başlayan proje 31 Mart 2017 tarihinde tamamlanmıştır. Proje ile farklı suç geçmişlerine sahip hükümlülerin rehabilitasyonunu ve topluma başarılı bir şekilde yeniden kazandırılmasını sağlayacak tamamen işlevsel bir sistemin geliştirilmesi hedeflendi.

Programın ikinci bölümünde Proje Takım Lideri ve Proje Kilit Uzmanı Dr. Eva Maria Jimenez Gonzalez ve Genel Müdürlüğümüz Dış İlişkiler Daire Başkanlığı Tetkik Hakimi Hüseyin Şık tarafından projenin yürütülme süreci ve projenin çıktılarının anlatıldığı konuşmalar gerçekleştirilmiştir. Konuşmalar ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından program başarılı bir şekilde kapandı.

Hükümlülerin etkin biçimde değerlendirilmesi, risk ve ihtiyaçlarına uygun olarak müdahale programlarının uygulanması; her hükümlüye benzer müdahaleleri yapmak yerine kişinin ihtiyaçlarına uygun bir müdahale planının belirlenmesi, kısacası infazın bireyselleştirilmesi projenin önceliğini oluşturmaktadır.


Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber