Haber

Elektronik İzleme Sistemine Geçişte,Denetimli Serbestlik Hizmetleri Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Konulu Elektronik İzleme Ulusal Konferansı İzmir’de Gerçekleşti

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde 25 Şubat 2012 tarihi itibariyle pilot uygulamasına başlanarak, bu uygulamadan elde edilen deneyim ve tecrübeler ışığında 2013 yılı başında modern bir Elektronik İzleme Merkezi kurulmuştur. Kuruluşundan günümüze kadar yaklaşık 26.000 kişinin izlemesini gerçekleştiren merkez, 5.000 kişiyi elektronik ortamda aynı anda izleme kapasitesine sahiptir ve şu an yaklaşık 3.000 yükümlünün denetim ve takibine devam etmektedir.

Anılan bu sistemin daha etkili ve işlevsel hale getirilmesi bu alandaki bilgi ve deneyimin arttırılması amacıyla; 17 Ağustos 2015 tarihinde Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından “Elektronik İzleme Sistemine Geçişte Denetimli Serbestlik Hizmetlerinin Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Eşleştirme Projesi” yürütülmeye başlanmıştır.

Proje faaliyetleri kapsamında; 20-21 Nisan 2017 tarihleri arasında İzmir-Çeşme'de, ülkemizdeki çağdaş elektronik izleme uygulamaları hakkındaki farkındalığın artırılması amacıyla 400’ü aşkın katılımcıya yönelik olarak; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM, Çeşme Kaymakamı Hacı Mehmet KARA, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa DOĞRU, Yargıtay Üyesi Osman ATALAY, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Cengiz ÖNER, Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Esat IŞIK, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Tarık TUNA, İzmir Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim KORKMAZ, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Turhan EĞLENOĞLU, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ayhan AYGÜN, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcısı Kazım ARABOĞLU, Bergama Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Emrah SARIKAYA, Çeşme Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın YEĞİN, Torbalı Cumhuriyet Başsavcısı Faruk SEVER, Seferihisar Cumhuriyet Başsavcısı  Arif GEDİKOĞLU, Urla Cumhuriyet Başsavcısı  Tuncay ÇELİK, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Fatih ÖZTÜRK, Tire Cumhuriyet Başsavcısı  Fatih GELİŞ, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Cumhuriyet Savcısı Yılmaz KABASAKAL, İzmir Cumhuriyet Savcısı Aydın APAYDIN ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı  Muharrem ÖZEN, İzmir Yaşar Üniversitesi Dekan Yrd. Mustafa Ruhan ERDEM, Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asaf VAROL, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Zafer ŞEKER, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökalp KAHRAMAN, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkut YEĞİN, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydoğan SAVRAN, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat EFE, İstanbul Üniversitesi Prof. Dr. Sıddık YARMAN’ın bulunduğu çok sayıda akademisyen ile Hollanda Proje Lideri Michiel Van der VEEN, Proje Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Jos Ter VOERT, Denetimli Serbestlik Müdürü Robert CLARK, Denetimli Serbestlik Şube Müdürü Riffat RAMZAN, Roterdam ve Lahey Denetimli Serbestlik Bölge Müdürü Soraya  BOEMER’in yanı sıra Denetimli Serbestlik müdürleri ve çalışanları, yerel idareciler, kolluk kuvvetleri çalışanları, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, baro temsilcileri ve medyanın katılımıyla “Elektronik İzleme Ulusal Konferansı" gerçekleştirilmiştir.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz YILDIRIM konuşmasında "Şimdiye kadar Denetimli Serbestlik sistemiyle elektronik izleme takip ve yöntemlerinin kullanılmaya başlanması gibi daha pek çok konuda ciddi adımlar atıldı. Ceza adalet sistemimiz içerisinde kullandığımız teknik ve donanım gelişimi birçok ülke tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Sistemin ülkemizde kurulmasından bugüne ABD, Fransa, İngiltere, Portekiz, İran gibi toplam 21 ülke bu merkezi ziyaret etmiş ve sistem hakkında bilgi almıştır. Birçok ülkeye bu konuda danışmanlık yapmak, yol göstermek bizleri ayrıca mutlu etmekte, gururlandırmaktadır" dedi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa DOĞRU konuşmasında ise; Denetimli Serbestlik hizmetlerinin Türkiye'de yaklaşık 12 yıllık bir geçmişi olsa da kısa sürede çok yol alarak devasa iş yüküyle başa çıktığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından konuyla ilgili uzmanların sunum yaptığı toplantıda, Proje Yerleşik Eşleştirme Danışmanı Jos Ter VOERT, AB Eşleştirme Projesinin Tanıtımı; Denetimli Serbestlik Daire Başkanı Esat IŞIK, Mevcut Türk Elektronik İzleme Sistemi; Hollanda Proje Lideri Michiel Van Der VEEN, Mevcut Türk sisteminin analizi, AB ve Avrupa Konseyinin elektronik izleme hakkındaki norm ve standartları, Türkiye’nin bu norm ve standartla uyumluluğu, geliştirilmesi gereken alanlar ve teklif edilen değişiklikler hakkında değerlendirmelerde bulunmuşlardır.

           Konferansın devamında;

  • Avrupa Konseyi'nin elektronik izleme hakkındaki tavsiye kararları,
  • Denetimli serbestlik müdürlüklerinin kurumsal ve kurumlar arası iş birliği,
  • Çocuklara yönelik elektronik izleme uygulaması,
  • Elektronik izleme teknolojik gelişmeler,
  • Elektronik izlemenin uygulanacağı karar türleri,
  • Mağdurlara yönelik elektronik izleme uygulaması konularında 6 grup şeklinde eş zamanlı çalıştaylar gerçekleştirildi.
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber