Haber

VI. Geleneksel İstanbul İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı Kadıköy İskele Meydanı'nda Açıldı

Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı tarafından İstanbul’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve hükümlülerin el emeği göz nuru ürünlerinin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu “VI. İstanbul İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı Kadıköy İskele Meydanı”nda 21 Nisan 2017 tarihinde açıldı.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa EROL tarafından açılışı yapılan fuara; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Enis Yavuz YILDIRIM, Teknik İşler Daire Başkanı Sayın Erdoğan BÖCEK, İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Sayın Dr. Vehbi Kadri KAMER, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Fehmi TOSUN, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Hadi SALİHOĞLU, İstanbul Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Ayhan AYAN, İstanbul Anadolu Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Sayın Bekir ALTUN, Kadıköy Kaymakamı Sayın Tuncay SONEL, Kadıköy Belediye Başkanı Sayın Aykurt NUHOĞLU, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Selami HATİPOĞLU, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ali DOĞAN, Silivri Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Lütfi DURSUN, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Orhan KAPICI, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Hukuk Müşaviri Ali KARAASLAN, İstanbul’da bulunan adliyelerde görevli Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, hakim ve Cumhuriyet savcıları, ceza infaz kurumu müdürleri, denetimli serbestlik müdürleri ve kurumlarımızda görevli personel katıldı.

Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa EROL konuşmasında; "İnfaz sisteminin temelini insan oluşturur. Çünkü toplumsal yaşam içerisinde insana verilen değer elbette infaz sistemi içerisinde de aynı seviyeyi muhafaza etmek zorundadır. İnsanlar şu yada bu şekilde bir suça bulaşmış olabilir. Bu onların hayatının geri kalan kısmını mahvetmek için bir gerekçe olmamalı, tekrar topluma kazandırılmak için bu insanlar üzerinde gerekli psiko-sosyal çalışmalar, rehabilite edici eğitimler ve cezalarının infazı süresince bu insanların yeni beceriler kazanması, var olan mesleklerini geliştirmeleri, iş güçlerinin ülke ekonomisine katılması ve en önemlisi de ruh sağlıklarının korunabilmesi için İşyurtları Kurumu faaliyetlerinin çok büyük önem arz ediyor" dedi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Sayın Enis Yavuz YILDIRIM konuşmasında; "İşyurtlarında yapılan faaliyetler ve üretilen ürünler her yıl ülkemizin farklı yerlerinde düzenlenen fuarlarla kamuoyuna tanıtılarak Ceza İnfaz Kurumlarında yürütülen meslek eğitim çalışmaları hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi amaçlandığını bu alanda gerek fuarlara katılan kurum sayısı, gerekse ziyaretçi sayısı dikkate alındığında Ülkemizin ve dünyanın en büyük fuarcılık organizasyonunu gerçekleştiren infaz sistemi olduğunu belirtti. Fuarda 55 Ceza İnfaz Kurumumuzda üretilen ürünler sergilenerek, kurumlarımızda görev yapan 163 personel ile açık ceza infaz kurumlarımızda cezalarını infaz eden hükümlüler görev yaptığını belirtti. Fuarda kurumlarımız, görevli personelimiz ile çalışan hükümlülerimiz dünyaya açılan bir kapımız olmakla birlikte, farklı sektörleri bir araya getirerek fuarcılık çalışmalarına da yeni bir bakış getirdi.

Ceza infaz kurumlarımızda bulunan hükümlü ve tutuklularımızın kurumlarımızda bulundukları süre içerisinde mesleki yönden eğitilmeleri, meslek kazandırılması tahliye sürecinden sonra toplumsal hayata entegre olmaları, iş hayatında kendilerine yer bulabilmeleri amacıyla 1997 yılında kurulan İşyurtları Kurumu büyük başarılara imza atmaktadır. Bu kurum çatısı altında, Ceza İnfaz Kurumlarımızın bünyesinde bulunan İşyurtlarımızda hükümlü ve tutuklularımızın mesleki eğitim almalarının yanı sıra bunların atıl iş güçlerinin katma değer olarak ülke ekonomisine kazandırılması ve toplumumuzda unutulmaya yüz tutmuş mesleklerinde unutulmadan yaygınlaştırılması sağlandı" dedi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Fehmi TOSUN konuşmasında; "Hükümlü ve tutuklu vatandaşlarımızı yeniden topluma kazandırmak için Ceza İnfaz Kurumlarımızda onların el emekleri, alın terleri, göz nurları ile ürettikleri malları İstanbullularla buluşturmak, buluştururken de mahkum oldukları için ötekileştirilmeye çalışılan  insanlarımızın kapalı kapılar ardında neler yapabildiklerini, ceza infaz kurumlarında dikenli tellerin ve yüksek duvarların arkasında birer hayat olduğunu, üreten, düşünen, ekonomiye katkıda bulunan, ıslah olmaya ve yeniden topluma dönmeye çalışan kader kurbanları insanlar olduklarını hatırlatmak istedik" dedi.

Açılış konuşmaları ve kurdele kesiminin ardından Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Mustafa EROL ve protokol üyeleri stantları dolaşarak fuar alanını gezdiler. Hükümlü ve tutukların el emeği göz nuru ürünlerini beğeniyle inceleyerek ürünler hakkında bilgi aldılar.

İstanbul Kadıköy İskele Meydanında 27 Nisan 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek olan fuarda, Türkiye'nin farklı illerinde bulunan 55 ceza infaz kurumundaki hükümlü ve tutuklular tarafından üretilen gıdadan tekstile, mobilyadan hediyelik eşyaya kadar yüzlerce çeşit ürün sergilenecek ve satışı yapılacaktır. Fuarın yemek bölümünde ceza infaz kurumlarında üretilen ürünlerin sunumu ve satışı yapılacaktır. Dünyada örneği bulunmayan bu büyüklükteki organizasyonun gerçekleştirilmesindeki temel amaç; ceza infaz kurumlarında gerçekleştirilen temel eğitim ve mesleki eğitim çalışmaları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek ve ilgili kurumlarla sürdürülen işbirliğini güçlendirmektir.

Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber