Haber

ECOPRIS Projesi Kısa Dönemli Uluslararası Personel Eğitim Faaliyeti

Cezaevi İşyurtları Yönetiminde Ekolojik Ekonomiler Erasmus+ Projesinin (ECOPRIS) 3. Uluslararası kısa dönemli personel eğitim faaliyeti Romanya, Portekiz ve Türkiye’den 40 cezaevi personelinin katılımıyla 8-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Genel Müdürlüğümüzün ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.

AB Komisyonu tarafından sağlanan Erasmus Plus Programı kapsamında Romanya, Portekiz, Türkiye’den ortaklar ile Avrupa Cezaevleri Birliği’ni (EuroPris) bir araya getiren ECOPRIS projesi, iş yurtlarının geliştirilmesi ve yönetimi açısından cezaevi personelinin yetiştirilmesi, becerilerini geliştirmeleri için mahkûmlara fırsatlar sağlanması ve ayrıca misyonunu gerçekleştirmede kullanmak üzere cezaevlerinin kendi gelirini yaratması amacını gütmektedir.

Genel Müdürlüğümüz Proje Birimi tarafından organizasyonu yapılan ve Ankara İlci Residence Otelde gerçekleştirilen eğitim faaliyetinin açılışı İşyurtları Daire Başkanı Sayın Vehbi Kadri Kamer tarafından yapılmış ve gün içinde cezaevi işyurtlarının tanıtımına yönelik sunumlar yapılmıştır. Hafta boyunca yönetim, girişimcilik, işyurdu ve üretimsel farkındalık, ekoloji, pazarlama, iletişim, bilgi ve iletişim teknolojileri ve takım çalışması gibi başlıklarda eğitim faaliyetleri yürütülmüştür. Ayrıca Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen işyurdu faaliyetleri kapsamında özellikle tarım ve hayvancılık alanında yürütülen çalışmalar tanıtılmış, bu kapsamda Ankara Şaşmaz Açık ve Kalecik Açık ceza infaz kurumlarına inceleme ziyaretleri düzenlenmiştir. Kurumlardaki üretim atölyelerini ilgiyle izleyen katılımcılar aynı zamanda kurumlarda üretilen ürünlere yoğun ilgi göstermişlerdir.

Özellikle Romen ve Portekizli katılımcıların ilgiyle katıldığı eğitim programı başarılı şekilde tamamlanmış, yabancı katılımcılardan, ceza infaz kurumlarımız ve işyurtlarımızın kapasitesi, çalışma şekli ve geldiği nokta konusunda son derece olumlu geribildirimler alınmıştır. Kendi ülkelerindeki uygulamaların çok çok ötesinde bir sistemle karşılaştıklarını vurgulayan katılımcılar, Türkiye’nin ceza infaz kurumları ve işyurtlarına yönelik yatırım ve uygulamalarının Avrupa ülkelerinin çok ilerisinde olduğunu belirtmişlerdir.

Yurtdışı eğitim faaliyetleri başarıyla tamamlanan ECOPRIS projesi eğitim modüllerinin tamamlanması ve ortak ülkelerde pilot uygulamalar yapılmasının ardından 2018 yılına kadar tamamlanacaktır.

Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber