T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/05   09/02/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

Bazı basın yayın organlarında Van T tipi Ceza İnfaz Kurumunda ‘Tutukluya gardiyan işkencesi, domuz bağı ve kadın tutuklulara çıplak arama ve saç kazıtma’ şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Tutuklu F.M. ve Hükümlü F.H. nin 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 36. maddesine uygun olarak üst araması yapılmak istenmiş ancak ilgililerin direniş göstermesi sonucu orantılı şekilde zor kullanılarak üst araması yapılmış, ve hiç bir şekilde onur kırıcı kötü muamelede bulunulmamıştır. Üst aramalarından sonra diğer hükümlülerin ve tutukluların provoke edilmemesi için kısa bir süre arama odasında bekletilmişlerdir. F.H hakkında 'aramaya karşı çıkma' suçundan disiplin soruşturması başlatılmıştır.

Görevli İnfaz Koruma Memurlarının hükümlü ve tutuklulara karşı '' Biz gardiyan değiliz bu cezaevi gerçek cezaevi olacak bu yüzü unutmayın'' şeklinde hiç bir beyan ve söylemleri olmamıştır.

Kadın tutukluların aranması sırasında yine insan onurunu ve gururunu incitecek hiç bir uygulama yapılmamış, kadın tutukluların üzerlerinin aranması sırasında kesinlikle erkek görevliler bulunmamıştır. Aramalar kadın İnfaz Koruma Memurları tarafından yapılmıştır.

Haberde adı geçen A.Y ve D.Y dahil olmak üzere kurumda hiç bir kadın hükümlü ve tutuklunun saçları kazıtılmamış, insanlık dışı muamele yapılmamış olup, yine adı geçenlerin hastane sevkleri düzenli olarak yapılmakta ve tedavileri takip edilmektedir.

Kamuoyunda Ceza İnfaz Kurumları hakkında çıkan bu tür haberler tamamen gerçek dışıdır. Hükümlü ve tutuklulara işkence yapıldığı, kötü muamelede bulunulduğu iddaları tamamen asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle