T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/07   13/02/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bir süredir Elazığ T Tipi Ceza İnfaz Kurumununda içerisinde  bulunduğu, özellikle terör  suçundan tutuklu ve hükümlülerin kaldıkları ceza infaz kurumlarında, kadın tutuklu ve hükümlülerin özel yaşam alanlarını, gören kameraların bulunduğu şeklinde haberler yapılmaktadır.

Bu haberler  ceza infaz kurumunda bulunan terör örgütlerine hareket sahası kazandırmak ve faaliyetlerini serbest bir şekilde yapma imkanı sağlamak için özel olarak hazırlanmış, aynı kaynaktan üretilen ve bu  örgütlere moral, motivasyon ve aynı zamanda destek sağlamaya yönelik haberler olup, ceza infaz kurumlarında; gerek erkek, gerekse kadın tutuklu ve hükümlülerin hiçbir şekilde özel yaşam alanlarını gören kameralar bulunmamaktadır. Havalandırma bahçelerinde ve ortak kulllanım alanlarında bulunan kameralar özel alanları görmemektedir.

Bir yandan işkence iddalarında bulunulurken biryandan da kişilerin kendi güvenliklerini de sağlamaya yönelik kameralardan rahatsızlık duyulması ve asılsız iddialara konu yapılması dikkat çeken çelişki ve garabettir.

Bu nedenle akıl ve ahlak dışı masa başında üretilen yalan haberlerin amacı ve kimlere hizmet ettiği gayet iyi bilinmektedir.

Kamuoyunu yanıltmaya yönelik bu tür haber ve paylaşımlar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Ceza İnfaz Kurumlarımızda insan hak ve onuru ile bağdaşmayacak hiç bir uygulamaya kurumsal olarak izin verilmesi söz konusu değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle