T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/08   17/02/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda ''Tutuklu kadınların darp edildiği ve bir kadının kolunun kırıldığı ’' şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Olay tarihi olan 11/02/2017'de D-6 numaralı odada  bulunan hükümlü ve tutuklu kadınlardan akşam sayımı için toplanmaları istenmiş ancak kendileri "gazete okuma saatindeyiz bu nedenle sayım vermeyiz" şeklinde beyanda bulunmuştur. Yapılan tüm uyarılara rağmen hükümlü ve tutuklu kadınlar sayım için toplanmamıştır. Bu durum üzerine görevli infaz ve koruma memurları odada bulunanların sayımını yatakhane bölümünde alarak hiç bir müdahalede bulunmadan odadan ayrılmıştır.

Olayla ilgili  hükümlü S.G., S.B., tutuklu  Y.T. ve diğer hükümlü ve tutukluların sözlü ya da yazılı şikayeti yoktur. Hükümlü ve tutuklulara aldırılan doktor raporunda darp izine rastlanmadığı   gibi kolu kırılan hükümlü ve tutuklu da bulunmamaktadır.

Söz konusu iddialar asılsız ve gerçek dışıdır. Aksinin kısa bir süre içerisinde ıspatlanacağı bilindiği halde bu tür yalan haberler yapılması basın ahlak kurallarına uymadığı gibi, kamuoyunu yanıltıp, terör örgütlerine ceza infaz kurumlarında alan açma maksadına yönelik olduğu açıktır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle