T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/11   08/03/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda ''Şapka Kanunu cezaevlerinde uygulamada’' şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun, 07/02/2017 tarihinde İdare ve Gözlem Kurulunun kararında; kapüşonlu yelek ve montların, olası bir firar girişiminde, hükümlü ve tutukluların yüzlerini saklamasına olanak sağlaması, deri malzemeden yapılan  montların ise  tünel kazarken hava akımı sağlamasından dolayı firar aracı olarak kullanılması sebebiyle, bu nitelikli eşyaların Ceza İnfaz Kurumunda güvenlik açığı yaratacağı değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda alınan karar gereği haberde adı geçen Y.V.'nin  kapüşonlu yeleği ve K.A'nın deri montu ilgililere verilmemiştir.

Ayrıca, Ceza İnfaz kurumlarının kantininde soğuk hava koşullarına karşı koruyucu ve kapüşondan daha etkili şapka ve bere bulundurulmaktadır.

Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür haberler tamamen gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/10   08/03/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında  ''M.T. 29 yaşında Danıştay tetkik hakimi... cezaevinde öldü’' şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yapılan inceleme sonucunda;

M.T adında aynı ad ve soyada sahip iki tane eski hakim olduğu, M.T adında ki bu iki eski hakimden birinin tuutuklanarak Eskişehir H Tipi Ceza İnfaz Kurumuna konduğu, diğerinin ise ceza infaz kurumuna hiç girmediği anlaşılmıştır.

Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda FETÖ/ PDY kapsamında tutuklu bulunan M.T  kurumda mantar tedavisi görmektedir ve  bu hastalığının dışında herhangi bir sağlık problemi bulunmamaktadır ve hayattadır.

Haberlerde iddia edildiği gibi M.T. adlı eski hakimin ceza infaz kurumunda öldüğü yönündeki haberler tamamen asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/09   07/03/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bir süredir bazı basın yayın organlarında '' Miraz Bebekle ’' ilgili  yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü H.G.D.A.  bebeği Miraz  ile birlikte 19.02.2017 tarihinde kuruma gelmiştir. Ayrıca  kuruma ilk geldiklerinde Miraz bebeğe  ait olduğu söylenen  ilaçlar da ilgilinin getirdiği eşyalar arasında bulunmamaktadır.

1-Miraz bebek  20.02.2017 tarihinde kurum revirinde muayene edilmiş olup kurum doktoru tarafından, 6 adet ilaç reçete edilmiştir. 2 adet ilaç hariç diğer ilaçlar eczaneden aynı gün, 1 adet  ilaç ise daha sonra temin edilerek anne H.G.D.A. ya elden teslim edilmiştir. 

2-Ayrıca bebek, göz hastanesine sevk edilmiştir. 22/02/2017 tarihinde Miraz bebeğin Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi  Göz Polikliniğine sevki yapılmıştır. İlgilinin muayenesi sonucu  reçete tanzim edilmiştir  ve ilaçlar aynı gün bebeğin annesi H.G.D.A.ya elden teslim edilmiştir.

3-Hükümlü H.G.D.A nın  oğlu Miraz bebek için kurumun kreş biriminden 21/02/2017 tarihinde ayakkabı, emzik, biberon, çocuk bezi, çocuk çorabı, zıbın, çocuk için elbise takımı, diş kaşıyıcı ve mama yine 24/02/2017 tarihinde bebe bisküvisi, çocuk bezi, oyuncak, çocuk kaşığı, 28/02/2017 tarihinde de bebek yatağı, bebek çarşafı, bebek nevresimi, bebek yastık kılıfı ve bebek battaniyesi verilmiştir.

4-24/02/2017 tarihinde ise dilekçe ile yürüteç ve beşik talep etmiş ve  kurum tarafından beşik (park beşik) ve yürüteç temin edilerek 01/03/2017 tarihinde H.G.D.A ya teslim edilmiştir.

5-H.G.D.A nın bebeği Miraz bebek için genel bütçe’ den verilen iaşeye ilave olarak günlük  süt, meyve suyu ve yumurta verilmektedir.            

Adı geçenin ve yanında bulunan bebeğinin başka bir sağlık problemi bulunmamaktadır.   

Ceza İnfaz Kurumunda annesinin yanında kalan çocukların sayıma kaldırılması gibi bir uygulama söz konusu değildir.

Kamuoyunda yanlış algı oluşturmaya yönelik bu tür haberler tamamen asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.

T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle