T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/14   25/04/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda''İçme suyu bile vermediler ve çıplak arama" şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda aralarında K.K.'nın da bulunduğu 7 tutuklunun 22/04/2017 tarihinde kuruma kabulu yapılmış olup haftasonu olması nedeniyle geçici olarak müşahade odasına yerleştirilmişlerdir. Müşahade odalarında bulunan musluklardan 24 saat sürekli olarak şebeke suyu akmaktadır. Şebeke suları arıtma yapılmak suretiyle kullanıma sunulduğu gibi ayrıca İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenli olarak yapılan analiz raporları doğrultusunda içilebilir niteliktedir.

Ayrıca, Ceza İnfaz Kurumlarında hükümlü ve tutukluların güvenliği için, ulusal ve uluslararası mevzuata uygun olarak yapılan aramalar sırasında hiçbir kişi, suç grubu ya da mesleğe imtiyaz tanınmamaktadır. Bu doğrultuda tutukluların üst araması tamamen mevzuata ve mahremiyete uygun şekilde yapılmıştır.

Kamuoyunda; Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü ve tutuklulara su verilmediği ve keyfi olarak çıplak aramaya maruz bırakıldıkları şeklinde yanlış algı oluşturmaya yönelik bu haberler tamamen gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle