T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/15   30/05/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında "B1 Vitamini Bile Verilmiyor" şeklinde yayınlanan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Türkiye'de ceza infaz kurumlarında ilk defa açlık grevi yapılmamaktadır. Bu tür eylemlere ilişkin olarak alınan ve alınması gereken sağlık ve diğer konulara ilişkin tedbir ve uygulama standartları bulunmaktadır. Ceza infaz kurumları da bu standartlara uygun olarak süreci idare ve kontrol etmektedirler.

Bu kapsamda;

24/05/2017 tarihinde Tutuklu "S.Ö."nün Sincan 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna, Tutuklu "N.G."nin ise Sincan Kadın  Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna kabulleri yapıldıktan sonra  Kurum Hekimi tarafından ilk muayeneleri yapılmıştır.

Tutuklu S.Ö. ve N.G. açlık grevinde oldukları için kendilerine verilen yiyecek ve içecekleri kabul etmediklerini beyan etmiş olup, tutuklu N.G.'nin yanında getirdiği  B1 vitamini ilk anda kendisine teslim edilmiş, bitmesi nedeniyle N.G.'ye B1 vitaminini de ihtiva eden komplex Benexol B12 vitamini reçete edilmiştir. Tutuklu S.Ö.'ye ise Kurum Hekimi tarafından Benexol B12 reçete edilmiştir.

Kurum Hekimi tarafından reçete edilmeyen, hükümlü ve tutuklu için tıbbi gerekliliği kontrol edilemeyen ve içeriği bilinmeyen ilaç ve vitaminler kurumlara alınmamaktadır.

Daha önce bu tür eylemler yapan tüm hükümlü ve tutuklularda olduğu gibi, adı geçen tutuklularla ilgili de her türlü sağlık önlemi titizlikle alınmakta ve takibi yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle