T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2017/16   14/10/2017
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında Silivri 8 No'lu Ceza İnfaz Kurumunda ''Cezaevinde Diyanet Mealine de Yasakşeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ceza İnfaz Kurumlarında kitaba yönelik herhangi bir kısıtlama olmayıp; yasak yayınlar kapsamında olmayan tüm kitaplar, talep halinde kurum kantini aracılığıyla temin edilmek suretiyle tüm hükümlü ve tutuklulara verilmektedir.

Terör suçlarından hükümlü ve tutukluların ziyaretçileri tarafından getirilen yayınlar, örgüt içerisinde şifreli haberleşmeyi engelleme,  kurum güvenliğini tehlikeye düşürmeme, yasaklı yayın olmaması,  konusu suç teşkil etmemesi ve  terör örgütlerinin propagandasını yapan yayınlar olmaması amacıyla eğitim kurulu tarafından kontrol ediltikten sonra hükümlü ve tutuklulara teslim edilmektedir.

Silivri 8 No'lu Ceza İnfaz Kurumu kütüphanesinde Kur'an-ı Kerim ve Kur'an-ı Kerim meali olmak üzere toplam 1117 adet Diyanet İşleri Başkanlığına ait kitap bulunmaktadır. Ceza infaz kurumunda dini yayınlar da dahil olmak üzere tüm kitaplar aksatılmadan hükümlü ve tutuklulara teslim edilmekte olup, kurum kütüphanesinde bulunan tüm kitaplardan talepleri halinde sınırsız şekilde faydalanabilmektedirler.

Ayrıca semavi dinlerin kutsal kitaplarıyla ilgili ceza infaz kurumlarında herhangi bir yasak getirilmesi sözkonusu bile olamaz.

Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik, tamamen gerçek dışı ve asılsız haberlere itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.
T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle