T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/10   18/11/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan A.A ya 'Kitap gazete verilmiyor, tutulduğu koğuşta televizyon dahi yok' şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. 

Bilindiği üzere hükümlü ve tutuklulara, Ceza İnfaz Kurumlarında Bulundurulabilecek Eşya ve Maddeler Hakkında Yönetmeliğin 'Süreli veya süresiz yayınlar' 8. maddesi ve 'Elektirikli eşyalar' başlıklı 9. maddesi doğrultusunda kitap,gazete ve elektrikli eşyalar verilmektedir.

Tutuklu A.A'nın iki hükümlü ile birlikte 3 kişilik odada kalmakta olduğu, tutuklunun kurum kütüphanesinden kitap talebinde bulunmadığı, ayrıca odada kalan diğer iki tutukluya talepleri üzerine kütüphaneden istedikleri kitaplar verilmiştir.

Tutuklu A.A nın 16/11/2016 tarihindeki talebi ile kendisine ısıtıcı ve talep etmiş, Cumhuriyet, Sabah, Sözcü, Birgün, Yenişafak, Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin günlük olarak verilmektedir.

Tutuklu A.A'nın 15/11/2016 tarihli dilekçesi ile kurumdan televizyon istediği, tutuklunun talebine istinaden kendisine 18/11/2016 tarihinde televizyon verildiği tespit edilmiştir. 

Sözkonusu haberler,kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik ve gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle