T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/11   21/11/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

20/11/2016 tarihinde Cumhuriyet Gazetesinde yayınlanan “Silivri Kitap fakiri çıktı." başlıkla haberde  "10 yazar ve yöneticinin tutulduğu Silivri Kapalı Cezaevinde her koğuşa 1 kitap düşüyor. Avrupa'nın en büyük cezaevi olan Silivri de yalnızca 1750 kitap var. Yayınevlerinin gönderdiği kitaplarda memur azlığından okunup kütüphaneye konulamıyor.” iddiaları ile ilgili kamuoyuna doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumlan Kampüsü içerisinde; 9 tane Kapalı, 1 tane Açık Ceza İnfaz Kurumu olmak üzere toplam 10 tane Ceza infaz Kurumu bulunmaktadır. Bu Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumlarımızın tamamında bu gün itibarı ile yaklaşık olarak 11.750 tutuklu/hükümlü barındırılmakta olup, bu Ceza İnfaz Kurumlarımızın kütüphanelerinde de 36.254 adet kitap ve basılı yayın bulunmaktadır.

Ceza İnfaz Kurumlarımızın kütüphanelerinde mevcut olan kitap ve basılı yayınların listesi ilgili memurlar tarafından kendilerine verilmekte olup, talepleri halinde hükümlü ve tutuklulara kurum kütüphanesinden okuduktan sonra tekrar değiştirmek üzere yeteri kadar kitap verilmektedir.

Hükümlü ve tutuktular, kurum kütüphanelerinde mevcut olmayan süreli ve süresiz yayınları, kanun içeren yayınlar dahil olmak üzere bedelini kişisel emanet para hesabından karşılamak suretiyle kurumumuz dış kantin aracılığıyla sağlamaları mümkündür.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yayınlanan ve kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik haberin gerçekle ilgisi bulunmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle