T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/12   29/11/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Yine Giresun Cezaevi Yine İşkence” şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bilindiği üzere; Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Tüzüğün “Güvenlik ve gözetim servisi” başlıklı 22. maddesine göre kurumlarda sayım yapılmaktadır.

Giresun Ceza İnfaz Kurumunda 09/11/2016 tarihinde yapılan sabah sayımı esnasında toplam 6 farklı odada bulunan bir grup hükümlü ve tutuklunun önceden kararlaştırdığı anlaşılan eyleme başladıkları, odaların kapılarına vurarak ve terör örgütü lehine slogan attıkları ve yukarıda anılan tüzüğün 22. maddesi uyarınca yapılması gerekli olan sayımı yaptırtmadıkları, sayım için odaya giren görevli infaz ve koruma memurlarına saldırıda bulundukları, bu esnada bazı personelin yaralandığı, iki personele 5’er gün iş görememezlik raporu verildiği,

Olaya karışan 19 tutuklu ve hükümlünün muayene ve darp cebir raporu aldırmak üzere muayenelerinin yapıldığı ve ağır yaralanan kimsenin bulunmadığı, diğer 62 tutuklu ve hükümlünün vermiş oldukları dilekçelere istinaden muayeneyi kabul etmedikleri tespit edilmiştir.

Bu olaylar içinde bulunan hükümlü C.A’nın hem olay günü hem de 15/11/2016 tarihinde muayenesinin yaptırıldığı, yapılan muayene neticesinde söz konusu iddialara yönelik herhangi bir bulguya rastlanılmadığı,

30/03/2016 tarihinde aynı odaların benzer şekilde sayım vermedikleri odaların kapılarına vurarak slogan attıklarından olaylarla ilgili disiplin işlemlerinin yapıldığı,

Basında yer alan haberlerin tamamen asılsız olduğu, hiçbir tutuklu ve hükümlüye işkence yapılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı anlaşılmıştır.

Sonuç olarak; Ceza İnfaz Kurumlarında örgütlerin keyfi faaliyetlerini önlemeye ve kuralları uygulamaya yönelik her tedbirin “işkence” olarak ifade edilmesi hukuki olmadığı gibi basın ahlak kurallarına da uygun değildir.

Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle