T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/14   01/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Domuz bağıyla işkence yapıldı” şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Eskişehir H Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü S. A’nın 16/11/2016 tarihinde, oda kapısını açmaya gelen görevli personele elinde bulundurduğu cam parçaları ile saldırdığı, kendisine ve çevresine zarar vermesini önleme amaçlı olarak, hükümlü Doku Hasarı ve Travma Önleyici  odaya alınmış, hükümlünün sakinleştiğinin görülmesi ile odadan çıkarılmıştır. Doku Hasarı ve Travma Önleyici odada bulunduğu süreç içerindeki tüm görüntüleri kayıt edilmiştir.

Basında yer alan haberler tamamen asılsız olup, hükümlü S.A’ya domuz bağı veya herhangi bir usül ile işkence yapılması söz konusu değildir. 

Sonuç olarak; Ceza İnfaz Kurumlarında hükümlü ve tutukluların kendisine ve çevresine zarar vermesini önlemeye yönelik her tedbirin “işkence” olarak ifade edilmesinin hukuki olmadığı gibi basın ahlak kurallarına da uygun değildir. Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/15   01/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Kitapları barikat saydılar ve mektup hakları kısıtlandı” şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1-Kitap ve gazete gibi eşyaların yanıcı özelliklerinin bulunması, odalarda bulundurulacak benzer eşyalar ve eski gazetelerin odalarda dağınıklığa, eşya birikimine neden olması ve yapılan aramaları güçlendirmesi nedeni ile kurumlar tarafından kurum mevcudu ve fiziki şartlar gözetilerek düzenlemeler yapılmaktadır.

Kitapların barikat malzemesi olarak görüldüğü iddiaları kabul edilemez. Hatta yasa ve mevzuat gereği hükümlü ve tutukluları kitap okumaya teşvik etmek için fazla kitap okuyan kişiler ödüllendirilmektedir. Hükümlü ve tutukluların kitap okumaları hususunda bir sınırlama bulunmayıp, söz konusu düzenleme odada bulundurulabilecek kitap sayısına ilişkindir.

Başta terör örgütlerine mensup hükümlü ve tutuklular olmak üzere bir kişinin okuyup değiştirme imkanı bulunan kitap konusunda kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür iddialarda bulunulduğu anlaşılmaktadır. Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlü M.A.A.’ya son 3 ayda farklı konularda 20 adet kitap, 3 adet gazete, 3 adet dergi teslim edilmiştir.

2-Yasa ve mevzuat gereği ağırlaştırılmış müebbet cezası alan hükümlüler ile diğer hükümlülerin gün içerisinde havalandırma bahçelerinden yararlanma süreleri farklı olup, ceza infaz kurumlarının buna uygun düzenleme yapma zorunlulukları bulunmaktadır. Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlü M.A.A. ve tutuklu Ö.K. mevzuatlar gereğince havalandırmaya teker teker çıkarılmışlardır.

3-Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümözlü M.C.O.'nun L.A. ya göndermek istediği mektup "Mektup Okuma Komisyonu" tarafından incelenmiş ve gönderilmesinin sakıncalı olduğu tespit edilmiştir.M.C.O. kurul kararına itiraz etmiş, Bolu İnfaz Hakimliği'nde itiraz süreci devam etmektedir.

Ceza infaz kurumlarında ücreti emanet para hesabından kesilmek üzere talepte bulunan hükümlü ve tutuklular görüş salonları ve odalarında hatıra fotoğrafı çektirebilirler. Hükümözlü M.C.O.'nun 06/10/2016 ve 10/11/2016 tarihlerinde çektirmiş olduğu 71 adet fotoğraf kendisine teslim edilmiştir.

Söz konusu haberler, kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik ve gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/16   01/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Uğur'un Kurucusunun Şüpheli Ölümü” şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Menemen T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutuklu Ü.T’nin 29/11/2016 tarihinde rahatsızlandığının anlaşılması üzerine kurum sağlık çalışanları tarafından ilk muayenesinin yapılarak 112 Acil Servisine haber verilmiş,mutakiben tutuklu 20 dakika içerisinde en yakın devlet hastanesine sevk edilmiştir.

Alınan ilk bilgilendirmeye göre hastane acil servisine getirilen tutuklunun bilincinin açık olduğu anlaşılmış, acil serviste 3 saat müdahale edilmesine rağmen tutuklunun akciğer ödemi ve kalp krizi nedeni ile vefat ettiği anlaşılmıştır.

Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle