T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/17   03/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü "Ahmet Turan Alkan 129 gündür tutuklu ve kitap okuması yasak" şeklinde yer alan haberler üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Silivri Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan Ahmet Turan Alkan'a kuruma geldiği tarihten itibaren talebi doğrultusunda 18 kitap verilmiştir. Tutuklu bu kitaplardan 3'nü okuyarak iade etmiştir. Tutuklunun odasında Emile Zola'nın Toprak ve Beşerdeki İfrit,Dostoyeski'nin Karamazov Kardeşler,Refik Halid Karay'ın Bugünün Saraylısı,Gogol'un Eski Zaman Beyleri isimli kitaplar olmak üzere 15 adet kitap bulunmaktadır. Sadece Silivri Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu kütüphanesinde 2568 kitap bulunmakta olup,tutuklu ve hükümlülere talepleri doğrultusunda kitaplardan yararlanma imkanı sağlanmaktadır.Kütüphanede bulunmayan yayınların ise konusu suç teşkil etmemesi veya terör örgütlerinin propagandasını yapan yayınlar olmaması şartıyla kantin aracılığıyla temin edilmesi mümkündür.

Cezaevlerinde kitap okumak yasak değildir. Aksine tutuklu ve hükümlülerin kitap okuması teşvik edilmekte, kitap okuyan tutuklu ve hükümlüler ödüllendirilmektedir.

Cezaevlerinde kitap okumanın yasak olduğu algısı oluşturmaya yönelik bu tür haberler tamamen yalandır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle