T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/18   08/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “İlaç temininde sıkıntılar yaşanıyor, Hastahane Taleplerinin Karşılanmasında Sıkıntı Yaşanıyor ve Sevk Edildikleri Hastahanede Doktoru Görmeden Geri Geliyorlar” şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ceza İnfaz Kurumlarında barındırılan tutuklu ve hükümlülerin kurum idaresine vermiş oldukları dilekçe talepleri doğrultusunda kurum revirine çıkartılarak görevli Aile Hekimi tarafından muayeneleri yapılmaktadır. Aile hekiminin gerekli görmesi halinde kurum dışında bulunan Üniversite ve Devlet Hastanelerindeki Uzman Hekimlere muayene ettirilmek üzere ilgili hastaneden randevu alınarak gerekli muayeneleri yaptırılmaktadır. Acil durumlarda ise 112 Acil Servisi aranarak hasta olan tutuklu ve hükümlüler acil servisle gelen doktora muayene ettirilerek ilk müdahalesi yapılır, gerekli görülmesi halinde hastaneye sevki gerçekleştirilir. Doktor tarafında gerekli görülen tedavileri yaptırılır ve tanzim edilen reçeler aynı gün ya da birgün sonra Ceza İnfaz Kurumları tarafından temin edilerek ilaçları hastalara elden teslim edilir.

Söz konusu haberlerde ismi geçen kişiler hakkında;

A.T.A.’ya kuruma geldiği 31/07/2016 tarihinden itibaren farklı tarihlerde kurum doktoru tarafından 18 adet reçete tanzim edilmiş ve ilaçları kendisine elden teslim edildiği,

Ş.A.'ya kuruma geldiği 31/07/2016 tarihinden itibaren farklı tarihlerde kurum doktoru tarafından 18 adet reçete, Devlet Hastanelerinden 3 adet reçete tanzim edilmiş ve reçete edilen ilaçları kendisine elden teslim edildiği,

H.K.'ya kuruma geldiği 05/11/2016 tarihinden itibaren kurum doktoru tarafından 1 adet reçete tanzim edilmiş ve ilaçları kendisine elden teslim edilmiştir. Tutukluya 07/11/2016 tarihinde kurum aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda bel korsesi takması ve kepek ekmeği tüketmesi için rapor verilmiştir. Tutuklunun raporunda belirtilen malzemeler kurum tarafından temin edilerek kendisine elden teslim edilmiştir. Tutuklu bunun dışında herhangi bir sağlık problemi ile ilgili kuruma yazılı yada sözlü olarak başvuruda bulunmadığı,

A.E.'nin kuruma geldiği 19/08/2016 tarihinden itibaren farklı tarihlerde 3 defa devlet hastanelerine sevk edilmiş ve doktor tarafından muayenesi yapılmıştır. Bu kontrollerden ikisinde reçete tanzim edilmiştir. Ayrıca tutukluya kurum doktoru tarafından 2 adet reçete tanzim edilerek ilaçlar hastaya elden teslim edilmiştir. Tutuklu 4 adet kurum dışı hastane sevkine kendi isteği ile dilekçe vererek gitmek istemediği anlaşılmıştır. ‘İlaç temininde sıkıntılar yaşanıyor, Hastahane Taleplerinin Karşılanmasında Sıkıntı Yaşanıyor ve Sevk Edildikleri Hastahanede Doktoru Görmeden Geri Geliyorlar’ şeklinde yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Söz konusu haberler, kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik ve gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/19   08/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan "Dayakçıların kod adı başkan" şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Hükümlü ve tutukluların, kurum görevlilerine “başkanım“ diye hitap ettiklerine ilişkin iddia gerçekleri yansıtmamaktadır.

Adana E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda barındırılan tutuklu B.A ve İ.E'nin kuruma ilk kabul muayenesinde herhangi bir darp ve cebir izine rastlanılmamıştır.

Kurumda aktif olarak 133 adet kamera bulunmakta bu kameralar ile kurumun her tarafı görüntülenmektedir. Çocuklara işkence yapıldığı iddiası ile ilgili kurum olarak görevli personel hakkında idari soruşturma başlatılmış "Disiplin Cezası Verilmesine Yer Olmadığına" dair karar verilmiştir. Görevli personel hakkında savcılık nezdinde yapılmakta olan adli soruşturma “Takipsizlik Kararıyla” sonuçlanmıştır.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığının başlatmış olduğu soruşturma kapsamında tutuklu B.A. ve İ.E. Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiş, düzenlenen raporlarda, tıbbi tedavi gerektirecek bir lezyon saptanmadığı tespit edilmiştir.

Basında yer alan haberde, D.A. isimli hükümlü ve tutuklu çocuğun kurumda bulunması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Sonuç olarak; Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve yapılan işlemlerde mevzuata aykırı bir husus olmadığı görülmüştür.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle