T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/20   07/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Bolu F Tipi Cezaevinde İşkence İddiası” şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ceza İnfaz Kurumlarında tekli odada kalmakta iken İdare ve Gözlem Kurulu Kararı ile çoklu odaya alınmasına karar verilen H.Ş'nin çoklu odaya alınmasının ardından kendisine işkence yapıldığını iddia etmesi üzere savcılık tarafından darp cebir raporu aldırılmış, doktor raporunda herhangi bir darp cebir izi olmadığına karar verilmiştir.

Kurumda barındırılan A.E.E.'ninde bulunduğu odaya yasal mevzuat hükümleri uyarınca arama yapmak için girilmiş, hükümlü arama esnasında elinde bulunan notu avucunun içine saklamış görevli personele vermemek için direnmiştir. Görevli personel tarafından orantılı güç kullanılarak notlar elinden alınmış, hükümlünün elinde ve parmağında herhangi bir kırılma olmamış, bu yönde sözlü yada yazılı olarak bir şikayeti bulunmamaktadır.

Bazı basın yayın organlarında yer alan bu tür yalan haberlerin maksatlı olarak gündeme getirildiği değerlendirilmektedir. Hiçbir hükümlü ve tutukluya işkence yapılması söz konusu olmadığı gibi, özellikle bir kısım basın yayın organları tarafından gündeme getirilen bu tür haberlerin ardından yapılan araştırma ve incelemelerde iddiaların tamamının yalan olduğu tespit edilmektedir.

Fethullahçı Terör Örgütü başta olmak üzere terör örgütleri tarafından cezaevlerinde işkence ve kötü muamele yapıldığına yönelik asılsız iddiaların ve yalan haberlerin maksatlı olarak gündeme getirildiği bilinmektedir.

Kamuoyunun algı oluşturmaya yönelik bu tür haberlere kesinlikle itibar edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/21   07/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan ‘ Hasta tutuklu sayısı 900’ü aştı’ şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bilindiği üzere; 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında  Kanunun ‘Hapis cezasının infazının hastalık nedeni ile ertelenmesi’ başlıklı 16. maddesine göre yapılmaktadır.

Ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceği gözlemlenen hükümlü ve tutukluların, ceza tehir işlemlerinin başlatılması için ilgilinin talepte bulunması beklenilmemekte, gerekli durumlarda re'sen işlemleri başlatılmakta olup; daha önceden işlemleri tamamlanan ancak cezalarının tehiri uygun görülmeyenlerin durumları sürekli gözlemlenmekte, hastalığının ilerlemesi ve sağlık durumunun bozulması durumunda da re'sen harekete geçilerek tehir işlemleri yeniden başlatılmaktadır.

5275 sayılı Kanun'un 16/6. maddesi kapsamında, Devlet veya üniversite hastanelerinin sağlık kurulu raporlarına göre  hastalığı tespit edilen ve işlemleri Adli Tıp Kurumu aşamasında devam eden hasta hükümlü ve tutuklu sayısı 151'dir.

Kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bu tür haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyrulurT.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle