T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/23   25/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Cumhuriyet Gazetesi'nin 24.12.2016 tarihli nüshasında yayınlanan "Vicdansızlık. TutukIu   yazar ve yöneticilerimiz soğuğa mahkum edildi” şeklinde yayınlanan ve gerçeği yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Silivri Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumunda kalorifer sistemi çalışmakta olup ısınma sorunu yaşanmamaktadır.

Haberde tutuklu isimler Güray Tekin Öz, Hakan Karasinir, Önder Çelik’in  koğuşları değiştirilerek kaloriferi bozuk, pencere izolasyonu olmayan bir koğuşta ısınma sorunu yaşadıkları iddia edilmektedir.

Adı geçen tutukluların barındırıldıkları C blok 5. koridor 38 nolu odanın ısı ölçümü teknik servis görevlilerince yapılmış olup yapılan bu ölçümde  oda sıcaklık değerlerinin alt kat yaşam alanında 22 derece, yatak alanı olan üst katta ise 21 derece olduğu tespit edilerek tutanak altına alınmıştır.

Odada bulunan kalorifer peteklerinin ısısının kontrol edilmesi sonucunda üst kattaki kalorifer peteğinin ısıtmasında bir sıkıntı olmadığı ancak alt katta bulunan kalorifer peteğinde ise kısmi olarak sıcaklığın az olduğu anlaşılması üzerine kurum teknik servisince peteğin havası alınarak kalorifer peteğinde bulunan kısmi ısı kaybı giderilmiştir.

Haber de iddia edildiği gibi adı geçen tutukluların kaloriferleri bozuk pencere izolasyonu bulunmayan odaya verildiği iddiaları doğru olmayıp haberde adı geçen tutuklular ile ceza ve infaz kurumunda bulunan diğer hükümlü-tutukluların barındırıldıkları odaların kaloriferleri yanmaktadır.
Kalorifer sisteminde meydana gelen teknik arızalar teknik servis tarafından kısa sürede giderilmektedir.

Söz konusu gazetede yayınlanan haberler kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik olup gerçek dışıdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle