T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/24   26/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Diyalize Bağlı Hasta Tutukluya Kaçak Elektrikten Hücre Cezası” şeklinde yayınlanan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Diyarbakır D Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumunda yapılan genel arama esnasında hükümlü C.Ş.'nin bulunduğu odada kaçak elektirik kullanıldığı tespit edilmiştir. Yapılan disiplin soruşması sonucu hükümlüye bir gün süreyle hücreye koyma cezası verilmiştir. İnfaz hakimliği kararı onamış hükümlü C.Ş. bir üst mahkeme olan Diyarbakır 2.Ağır Ceza Mahkemesine itiraz etmiş ve karar kesinleşmiştir. Disiplin cezasının infazı, yapılan muayene sonucunda doktor raporu ile 4 gün ertelenmiş, hükümlü 4 gün sonra tekrar muayeneye çıkarılmış ve cezasının 1 ay ertelenmesi yönünde rapor verilmiştir.

Basın-yayın organlarında yer alan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır,asılsızdır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/25   26/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

Bazı basın yayın organlarında yer alan “Kelepçeli kadın tutsaklara cinsel saldırı” şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Van M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna nakil işlemlerinin toplu olmasından dolayı sevk işlemleri sırayla yapılmıştır. Sevk esnasında kadın hükümlü ve tutuklular sürekli görevli askerlere laf atarak sözlü sataşmışlar, jandarma görevlileri tarafından bu söylemlere kulak asılmamış ve sevk işlemleri sorunsuz olarak yapılmıştır. Tutuklu ve hükümlüler jandarma görevlileri hakkında kurum idaresine sözlü yada yazılı olarak şikayette bulunmamıştır. Tutuklu ve hükümlüler kuruma 10:35 da giriş yapmaya başlayıp aramaları Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzük'ün 46.maddesi "Arama, güvenlik ve sayım"a uygun şekilde yapılmıştır. Tutuklu ve hükümlülerin tüm işlemleri tamamlanarak saat 16:40 da odalarına yerleştirilmiştir. Görevliler, tutuklu ve hükümlülere karşı herhangi bir hakaret sözcüğü ifade edecek şekilde hitap etmemiştir. Sayım için alt kata inmeleri gerektiği hükümlü ve tutuklulara bildirilmiş ve bütün uyarılara rağmen hareket etmeyen hükümlü ve tutukluların ellerinden tutulup kollarına girilerek alt kata indirilmiş ve sayım alınmıştır. Bu olaylardan dolayı darp edildiklerini iddia etmelerinden dolayı aldırılan doktor raporunda darp ve cebir izine rastlanmamıştır. Tutuklu ve hükümlüler kurum idaresi ile konuştuktan sonra sayımlarını sorunsuz bir şekilde alt katta vermektedirler. Ceza İnfaz Kurumu açılmadan tüm odaların temizliği yapılmış ve odaların kaloriferleri sorunsuz olarak çalışmaktadır.

Söz konusu haberler, kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik ve gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle