T.C.

ADALET BAKANLIĞI

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü

     
Basın No:2016/26   27/12/2016
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

Bazı basın yayın organlarında "Gaziantep cezaevinde 28 şubat kafası" şeklinde yayınlanan ve gerçekleri yansıtmayan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Tüzüğün "Sağlığın Korunması ve Tıbbî Müdahâleler" başlıklı 112. maddesinin 'Hükümlülerin temizliği' 4.fıkrası "Hükümlülerin, toplum içinde alışılmışın dışında saç, bıyık ve sakal uzatmalarına izin verilmez" hükmü yer almaktadır. Bilindiği üzere Ceza İnfaz Kurumlarında DEAŞ, PKK, FETÖ/PDY, DHKP/C, VASAT ve EL NUSRA başta olmak üzere bir çok terör örgütüne mensup hükümlü ve tutuklu barındırılmaktadır. Çok az da olsa bazı terör örgütlerine mensup hükümlü ve tutukluların örgütsel amaç, hedef ve faaliyetleri kapsamında mevzuat hükümlerine aykırı olarak saç ve sakal uzatmaktadırlar. Hükümlü ve tutukluların büyük bir bölümü mevzuat hükümlerine uygun olarak sakallarını makul ölçülerde uzatmaktadırlar Ceza infaz kurumlarında hükümlü ve tutuklular için sakal yasağı kesinlikle söz konusu değildir. Ceza ve infaz kurumlarında dini inanç ve ibadetlere yasak konulması kesinlikle söz konusu olmadığı gibi dini ibadetlerin engellendiği iddiaları tamamen gerçek dışıdır.

Ceza infaz kurumlarında dini inanç ve değerlere karşı bir tutum ve davranış içinde olduğu algısı oluşturmaya yönelik bu tür haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.T.C. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz. 2016 © Tüm Hakları Saklıdır.

                                                                              Anasayfa Yap / Sık Kullanılanlara Ekle