HABER

Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin Eser Atlı Kafe'yi Ziyaret Etti

Ceza Tevkif Evleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Burhanettin Eser Dumlu Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan Atlı Kafe’yi ziyaret etti. Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin Eser’e ziyaretinde, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı  Mehmet Sekmen, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Narman Belediye Başkanı  Ahmet İşleyen, Erzurum Açık Ceza İnfaz Kurumu Kurum Müdürü Vekili Nihat Akpınar ve Kurum ikinci Müdürü  Hamza Şenkaya eşlik etti. Atlı Kafede sürdürülen çalışmaları ve verilen hizmetle ilgili kurum yetkililerinden bilgi alan Genel Müdür Yardımcısı Eser, Dumlu Açık Ceza İnfaz Kurumu bahçesine kurulan Atlı Kafenin, 3 bine yakın engelli nüfusu bulunan Erzurum’daki engelli çocuklar için umut olduğunu söyledi. İlk kurulduğunda yalnızca 4 engelli çocuğun yararlandığı Atlı Kafenin bugün 400 çocuğa hizmet verdiğini belirten Eser, Atlı Kafe sayesinde 400 engelli çocuğun hayata tutunmasının sağlandığını kaydetti.

Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ahmet Çiçekli, Atlı Kafe’nin Erzurum halkı için hizmet verdiğini ifade ederek,”Halkımızdan ve eğitim kurumlarından aldığımız tepkiler olumlu. Bunu artırarak, geliştirerek sürdürmeyi düşünüyoruz. Engelli çocuklarımız hoşça vakit geçirsin, attan aldıkları enerji ve hareketler tedavilerine yardımcı olsun istiyoruz. Atlı Kafe’nin yanı sıra, doğa ile iç içe bulunan piknik alanımızın kapıları kurumlarımıza açıktır. Ailelerimiz, piknik alanından günü birlik pikniklerini yapabilirler.” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan merkezin Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Açık Ceza İnfaz Kurum Müdür Vekili Akpınar ise, asıl amaçlarının engelli çocukların tedavisine yardımcı olmak olduğunu belirttti. Akpınar “Halkımızdan ve eğitim kurumlarından aldığımız tepkiler olumlu. Bunu artırarak, geliştirerek sürdürmeyi amaçlıyoruz. Engelli çocuklar hoşça vakit geçirsin, attan aldıkları enerji ve hareketler tedavilerine yardımcı olsun istiyoruz. Çünkü dünyada terapi yapılan iki hayvan türü var. Biri yunus balığı, diğeri ise atlar. Atların vücut sıcaklığı insanlardan daha fazla. Bu ısı sayesinde ata binen çocuklara masaj uygulanmaktadır. Böylece atın yaptığı hareketler adeta bir tedavi halini alıyor. Atın dakikada 100 sinyal salgılaması çocuklara olumlu etki yapıyor. Ayrıca atlar canlı olduğu için çocuklar sıkılmıyor, atları seviyor ve onlara bağlanıyor. Çocuklar at üzerinde başka hareketler de yapıyorlar. Potalara top atıyorlar, hoşça vakit geçiriyorlar. Burada yaptıkları faaliyetler onların tedavilerine yardımcı bir hizmet oluyor.” dedi.

Ziyaret esnasında Atlı Kafe’nin daha da geliştirilmesine nasıl daha katkı sağlanacağı hakkında bilgi alış verişinde bulunuldu.

Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber