Kurum Haberleri

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü 8 Kurum ile Proje ve Protokol İmzaladı

Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Afyonkarahisar Belediyesi,  Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü, Afyonkarahisar Fidanlık Müdürlüğü, Afyonkarahisar Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü, Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şubesi ve Afyonkarahisar Polis Meslek Yüksekokulu arasında yapılacak işbirlikleri kapsamında gerçekleştirilecek olan “Denetimli Serbestlik Yükümlülerinde Toplumsal Yardım Bilincinin Geliştirilmesi” ve “Polis Meslek Yüksekokulu'na Yönelik Bilgilendirme ve Ağaçlandırma Çalışmaları” Projelerinin imza töreni Afyonkarahisar Belediye Başkanlığı'nın ev sahipliğinde 07 Kasım 2014 tarihinde kurum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.
Söz konusu projeler kapsamında bir yıl boyunca;

  • Denetimli serbestlik yükümlülerine AFAD tarafından Temel Afet Bilinci ve Yangından Korunma Eğitimleri, Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü tarafından yükümlülere İlk Yardım Eğitimi ve Türk Kızılayı Afyonkarahisar Şubesi tarafından yükümlülere Kan Bağışının Önemi konusunda seminer düzenlenecektir.
  • Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından Polis Meslek Yüksekokulu öğrencilerine denetimli serbestlik ile ilgili bilgilendirme seminerleri düzenlenecektir.
  • Polis Meslek Yüksekokulu arazisinin ıslah çalışmaları Afyonkarahisar Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek ve ağaç dikimine uygun hale getirilecektir. Islah çalışmalarında denetimli serbestlik yükümlüleri görev alacaktır.
  • Denetimli serbestlik yükümlüleri tarafından AFAD ve  Polis Meslek Yüksekokulu arazilerine yaklaşık 600 ağaç dikimi ve bakımı yapılacaktır. Ağaçların temini ve teknik destek  Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürlüğü ve Fidanlık Müdürlüğü tarafından verilecektir.

Söz konusu projeler aracılığıyla; doğal afetler ve kazalar gibi insanların yardıma ihtiyaç duyduğu  acil ve hayati öneme sahip durumlar karşısında yükümlülerin bilgi, beceri ve sorumluluk duygularının gelişmesi, kurumlararası işbirliğinin güçlendirilmesi ve Afyon'un yeşil alanlarının arttırılmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Söz konusu proje çalışmalarına ek olarak; Afyonkarahisar Belediyesi, Sağlık Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Fidanlık Müdürlüğü, AFAD ve Türk Kızılayı ile “Kamu Yararlı Bir İşte Ücretsiz Çalıştırma”“Eğitim-İyileştirme”, “Ağaç Dikimi” ve “Bilgi Evi” Protokolleri imzalanmıştır.

Kurumlar arasında gerçekleştirilecek işbirlikleri sonucunda; denetimli serbestlik yükümlülerinin kamu yararına ücretsiz bir işte çalıştırılması, yükümlülere yönelik seminer çalışmaları için eğitici desteği alınması, yükümlülerin ağaç dikim faaliyetlerine katılması ve yükümlülerin çocukları ile suça sürüklenen çocukların Bilgi Evlerinden yararlanması sağlanacaktır.

İmza töreninde söz alan ve denetimli serbestlik kapsamında bugüne kadar birçok kurumla işbirliği yapıldığını ifade eden Afyonkarahisar Denetimli Serbestlik Müdürü İlker Öcal; 2013-2014 yılları arasında toplam 675 yükümlü temizlik, bakım-onarım, ağaç dikim-bakım ve büro hizmetlerinde kamuya yararlı bir işte çalıştırıldığı, 160 yükümlü ile yaklaşık 80.000 adet ağaç dikildiği bilgisini vermiş ve yapılacak yeni projeler ile devam eden işbirliklerinin güçlendirileceğini sözlerine eklemiştir.


Haber
Haber
Haber
Haber