HABER

Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Hz. Mevlana’nın 740. Vuslat Yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında hükümlüler tarafından semazen gösterisi yapıldı

“Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez.” (Hz. Mevlana)

İçinde engin bir hoşgörüyü, paylaşımı, yardım etmeyi, birlikteliği ve ilmi barındıran ne güzel bir söz… Bu sözden yola çıkarak Ümraniye T Tipi kapalı Ceza İnfaz Kurumu olarak bir hayal kurduk. Ceza infaz kurumlarında daha önce yapılmamış farklı ne yapılabilir diye düşlerken, yaklaşık bir buçuk yıl önce kurumumuza gelen Mevlevi derneğinin gösterileri ve sunumlarındaki güzellik aklımıza geldi. Yapılabilirliği üzerinde dernek yetkilileri ile görüştük. Bizlere destek verebileceklerini söylemeleri üzerine bize de bu faaliyette görev alacak hükümlü arkadaşları bulmak kaldı.

Yaklaşık bir yıl önce Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Mevlevi Derneği tarafından yapılan semazen gösterisi sonunda, kurum müdürü Mehmet ÇITAK yapmış olduğu konuşmasında kendi semazen topluluğumuzu biz neden kurmayalım, biz neden yapmayalım demesi üzerine bu düşünceye sıcak bakan dernek yetkileri de neden olmasın düşüncesini paylaşmışlardır. Bunun üzerine Kurum Müdürü Mehmet ÇITAK ile Kurum Öğretmeni Ömer GÖKDUMAN, hükümlülerden oluşan kendi semazen topluluğunu kurma fikrini hayata geçirmek için dernek yetkilileri ile görüştüler. Olur mu, olmaz mı, başarılabilinir mi gibi endişelerle, Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet ÇITAK’ın başkanlığını, Kurum 2. Müdürü Haşim EKMEKÇİ’nin genel koordinatörlüğünü, Kurum Öğretmeni Ömer GÖKDUMAN’ın proje sorumluluğunu ve İnf. Kor. Başmemuru Yusuf BAĞCI’nın basın sorumluluğunu yaptığı bu çalışma eğitim birimi personeli’nin özverili ve yoğun çalışma temposu içinde, 18 hükümlü ile beraber usta semazen Murat GÜRSOY ile Mayıs ayının ilk haftasında kursa başlandı ve tahliye sevk dışında hiç fire vermeden yola devam edildi. Kurs süresince verilen, İslam Tasavvufunda Mevnelilik, Hz. Mevlana ailesi ve hocaları, Hz. Mevlana ve sema, Siyeri Nebi, İslam Tarihi, İstanbul Tarihi, İstanbul’da metfun Sahabeler ve Evliyalar konulu dersler ile Sema ve Mesnevi okumaları hükümlülerin her birine ayrı ayrı birer terapi olmuştur.

Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, 17 Ocak 2014 tarihinde düzenlenen Semazen gösterisinde üç unsur öne çıkmaktadır. Birincisi bizden maddi ve manevi hiçbir karşılık beklemeden, davasına inanan, semazen hocamız Sayın Murat GÜRSOY, ikincisi “ben de bir şey yapmak istiyorum, farklı olsun” diyerek bu işin ruhuna inanan semazenlerimiz yani hükümlü arkadaşlar ve üçüncü olarak her aşamada emeği geçen personellerimiz… Bu üç iyi niyet birleşince, Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda ortaya böyle bir eser çıkmış oldu.

Ceza İnfaz Kurumları olarak, bu çalışma bizlere bir kez daha göstermiştir ki; Ceza infaz kurumları bilerek ya da bilmeyerek, bazen tercihen her çeşit insanın gelip geçtiği yerlerdir. Ceza infaz kurumları olarak barındıracağımız mahpusları seçemeyiz. Ama gönderilen her hükümlünün yaşantısı ile ilgili düzenlemeleri, sosyal, kültürel, eğitim ve tahliye sonrası hayata hazırlanmasını en üst seviyede yapabiliriz.

Programa, Yargıtay 13. Dairesi Üyesi Zihni DOĞAN, İstanbul Anadolu Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Yeşim SAYILDI, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi Başkanı Vehbi Kadri KAMER, Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Rayif ALDEMİR, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Ceza İnfaz Kurumlarından sorumlu İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Orhan BİÇİCİOĞLU, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı Murat NECCAROĞLU, Galata mevlevi şeyhleri Hüseyin TOP ve Nail KESOVA katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kurum Müdürü Mehmet ÇITAK “Evrensel barışın, sevginin, hoşgörünün ve hümanizmanın simgesi büyük düşünür Mevlana’yı anmak ve anlamak istiyorsak; sevginin, barışın, hoşgörünün yüceliğini de anlamış oluruz! Mevlana insanlık, sevgi, barış ve evrensel görüşüyle insanlığa ve dünyaya adanmış bir Hayattır! Yaklaşık sekiz asır önce Anadolu’da yaktığı ateş, hâlâ ruhlara ışık saçıyor, gönülleri aydınlatıyor. Bugün izleyeceğiniz gösteriyi; Projemizi başından beri destekleyen, sağlık sorunlarından dolayı yaklaşık altı aydır tedavi gören ve geçen hafta aramızdan ayrılan kurum ikinci müdürümüz değerli insan Yavuz ERDEMİR’e hediye etmek istiyorum. Ruhu şad olsun.” dedi.

Programın anlam ve önemi ile ilgili konuşmasını yapan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Bekir Rayif ALDEMİR “Bu çalışmanın çok özverili bir çalışma olduğu, Bu durumda gösteriyor ki tutuklu ve hükümlü arkadaşların bu gibi etkinliklere büyük bir özveri ile devam etmeleri, kültürel faaliyetlerin onlar açısından çok önemli olduğunun bir göstergesidir. Büyük bir özveri ile yapılan bu çalışmanın meyvelerini ise bugün izleyeceğimiz semazen gösterimi ile alacağımızı düşünüyorum ” dedi.

Programın kapanış konuşmasını yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürülğü Eğitim Dairesi Başkanı Vehbi Kadri KAMER “ Ümraniye T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yapılan bu gösteri ciddi çalışılmış bir proje olup ülke genelindeki bütün ceza infaz kurumlarına örnek olabilecek bir çalışma. Kurum müdürü Mehmet bey’e, eğitim servisi çalışanlarına ve tüm personele çok teşekkür ederim. Ceza infaz kurumlarımız da  psiko-sosyal servis ve eğitim birimlerince yürütülmekte olan kültürel, sosyal, öfke kontrol, madde bağımlılığı, iletişim, iyileştirme programları devam etmektedir ve bu çalışmaların çok faydalı olduğunu biliyorum. Uzun zamandan beri Adalet Bakanlığında eğitim faaliyetlerinin içerisindeyim. Kurumlarımızda yapılmakta olan bütün faaliyetlerin Avrupa ve Amerika cezaevlerinden daha üst seviyede olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bugün izlediğimiz semazen ve mevlevi ayini gösterisinin uluslar arası arenada gösterilebilecek kadar kaliteli olduğunu söyleyebilirim. Tekrar emeği geçen herkese, semazen hocamıza ve semazenlerimize yani hükümlü arkadaşlara çok teşekkür ederim.” Dedi.

Programdan sonra semazen hükümlüleri tebrik etmek için hükümlülerin yanına gelip, hükümlü semazenlerle bir süre sohbet eden, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi Başkanı Vehbi Kadri KAMER, yapılan bu çalışmanın çok güzel olduğunu ve dünyanın hiçbir yerinde böyle bir gösterinin olamayacağını, Türkiye'deki diğer ceza infaz kurumlarında da bu eğitimi genişletmek imkânından söz ederek, hükümlülerle ve kurum personeliyle vedalaşıp kurumdan ayrılmıştır.

Resimler için tıklayınız...