HABER

“Dört duvar arasındaki siyah beyaz hayatların rengarenk dünyası: Kanatlı Kozalaklar” Kozalaklar cezaevinde kanatlanıp kuş oldu

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan hükümlüler, aldıkları eğitimle, çam kozalaklarından özgürlüğün simgesi olan rengarenk kuş figürleri yaptı. ‘Kanatlı Kozalak’ ismi verilen bu kuşlarla birlikte cezaevindeki atölyede hazırlanan diğer eserler, “Dört duvar arasındaki siyah beyaz hayatların rengarenk dünyası: Kanatlı Kozalaklar” isimli sergi, 29 Nisan 2015 Çarşamba günü Tarihi Taş Adliye Binası’nda Adana Adliyesi’nde görev yapan yargı mensupları ile vatandaşların beğenisine sunulacak.

Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda hükümlülerin topluma kazandırılmaları ve meslek edinmeleri amacıyla kurulan resim ve heykel atölyesinde eğitim alan 18 hükümlü, 3 ay önce usta öğreticiler heykel modelcisi Engin Sarıoğlan ile resim öğretmeni Doğan Deniz Çalışkan’ın öncülüğünde çalışmalara başladı. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan’ın gördüğü bir tablodan esinlenerek verdiği öneri üzerine, iki usta öğretici ve hükümlüler, çam kozalağından kuş oluşturdu. Kürkçüler Cezaevi kampüsü ve Toros dağlarındaki çam ağaçlarından toplanan kozalaklar, mahkumların ellerinde hayat bularak özgürlüğün sembolü rengarenk kuş figürlerine dönüştü. Gövdesi kozalaktan, ayakları metalden, başı da özel hazırlanan hamurdan oluşan kuş figürleri, ağaç dalları ve plakaların üzerinde farklı tasarımlarla ‘Kanatlı Kozalak’ ismini aldı.

Hükümlüler ayrıca, heykel ve resim sanatı üzerine aldıkları kursla Taş Köprü’den, Yılan Kale’ye, Merkez Cami’nden Büyük Saat’e Adana’nın birçok simgesinin rölyefini yaptı. Yeniçeri, Koca Seyit, Çoban Dede gibi tarihi isimleri heykeltıraş gibi işleyerek onların küçük heykellerini yapan hükümlüler, bunların yanı sıra yağlı boya, akrilik, taş boyama ve asfalt çalışması ile yaptıkları tablo ve üç boyutlu resimlerle tuvale renkli hayallerini yansıttı.

Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber
Haber