Haber

KARİYER ODAKLI REAL LİFE PROJESİ

* Real Life nedir?*

Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumunun Hollanda, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Litvanya ve İtalya’ dan seçilen proje ortakları ile gerçekleştirdiği, ciddi oyunlama (serious gaming) ile sanal gerçekliği (virtual reality) kullanan ve 2015 yılında başlayan yenilikçi Avrupa Birliği destekli Erasmus Plus *REAL LİFE *(gerçek hayat) projesinin uygulama çalışması 28 Nisan- 11 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kocaeli’ de gerçekleştirildi.

Sanal gerçeklik ve ciddi oyunlama günümüzde mühendislikten tıbba, eğitimden psikolojiye kadar pek çok alanda kullanılan etkili bir yöntemdir. Bu yöntemin tedavi amaçlı terapilerde ve uygulamalı eğitimlerde giderek yaygınlaşarak kullanıldığı bilinmektedir.

Özellikle hükümlülerin iş hayatı için gerekli olan 21. yüzyıl becerilerini, güvenli sanal gerçeklik ortamında keşfederek ve uygulayarak gerçek hayata daha hazır şekilde tahliye olmaları amaçlandı.

Bu anlamda REALLİFE projesi, sertifika kazandıran reallife oyunu ile yenilikçi bir araç geliştirme amacı taşımakta, bu yenilikçi aracın ise geleneksel örgün eğitime bir alternatif olacağı düşünülmektedir.

*Kocaeli Açık Ceza infaz kurumunda 2. pilot uygulandı ;

İlki Hollanda’da Kasım ayında Gençlik Ceza infaz kurumunda, ikincisi Ocak ayında Kocaeli Açık Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleştirilen* projenin üçüncü pilotu 28 Nisan - 11 Mayıs 2017* tarihleri arasında yine Kocaeli'de gerçekleştirilmiştir.

*Pilot uygulama içeriği ;

Uygulama (pilot) çalışmalarında tekrar suç işlemeyi önlemeye yönelik olarak istihdam için becerileri yeterli düzeye çıkartma amacıyla tahliye zamanı yakın olan hükümlüler seçilmiştir. Uygulamaya 12 hükümlü katılmıştır. Her hükümlünün etkinlikler için kullanabileceği laptoplar sağlanmış olup ilgili programlar öncesinde yüklenmiş, tanışma toplantısında bu online ve offline kullanılacak programlar tanıtılmıştır. 21. yüzyıl becerilerini temel alan bireysel aktiviteler ve grup çalışmaları Proje eğitmeni Psikolog Sinem ÇETİN tarafından uygulanmıştır. Pilotun ilk bölümde kendini tanıma ve anlama çeşitli kişilik testleri ve etkinliklerle desteklenerek yapılmış ve akran etkileşimi üzerinde durulmuştur.

2018 yılı Eylül ayından itibaren proje ortağı ülkelerin uyguladığı pilotlarda geliştirilecek olan offline ve online materyallerin Real Life platformunda da birleştirilmiş olacaktır. Bu platformun kullanımı öncelikli olarak ortak ülkelerin kadın ve erkek açık ceza infaz kurumları olup yaygınlaşmasını sağlanacaktır. Daha sonra örgün eğitimde başarılı olamamış, iş arayışında olan bireyler için tüm ülke genelinde kullanılabilecektir. Türk katılımcılardan da tam not olan Real Life projesinin diğer pilotları sırasıyla Litvanya, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Hollanda’ da yapılacaktır.

*Real Life projesinin 4. Pilot uygulamasının da Litvanya'da ** 2017 yılı Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.*

Haber
Haber
Haber
Haber