Haber

Kadina Yönelik Şiddet  Konulu Konferans

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda ''25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı mücadele ve uluslararası dayanışma günü'' kutlandı.

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, kurumda kalan hükümlü ve tutuklu kadınlara yönelik '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü' kapsamında konferans verildi.

25 Kasım 1960  tarihinde Dominik Cumhuriyeti'nde öldürülen iki kadın kız kardeşin öldürülmelerinin yıl dönümü olarak bilinmektedir. Uluslararası bir boyut kazanan bu tarih 1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik uluslararası mücadele günü olarak ilan edildi.

Konferansın içeriğinde; kadına yönelik şiddetin tanımı, şiddetin geleneksel uygulamaları, şiddet türleri, şiddete uğrayan kadınların ve şiddeti uygulayan erkeklerin tanımlanmış ortak özellikleri, şiddetin çocuklar üzerindeki etkileri ve şiddete maruz kalma durumunda başvurulacak merkezler hakkında bilgi verildi.

Şiddetin öğrenilen bir davranış olduğu, şiddeti öğrenmede en önemli kaynağın aile olduğu, yapılan araştırmalara göre annesini  dövdüğünü gören erkek çocukların kendi eşlerini dövme ihtimalinin 7 kat arttığı ifade edildi.

Konferansın sonunda  hükümlü/tutuklu kadınlara ve personellere karanfil dağıtıldı.

Haber