Sağlık Hizmetleri

ENGELLİ HÜKÜMLÜ VE TUTUKLULAR

Rehabilitasyon Merkezlerinde ihtiyaç duyan hasta veya engelli hükümlü-tutuklulara, sırt ya da ayak bölgesi yükselebilen manuel ya da elektrik kumandalı yataklar verilmektedir. Yine doktor raporu ile belgelenmesi koşuluyla; engelli veya hasta hükümlü-tutukluların sağlıkla ilgili malzemeleri (elektrik kumandalı yatak ve ortez-protez gibi.) ödeneği ilgili kuruma tahsis edilmekte ve alımı kurum tarafından gerçekleştirilmektedir.

Son yıllarda yapılan ceza infaz kurumlarında; özürlülerin kurum içerisindeki mağduriyetlerinin giderilmesi için özürlü mahkûm girişinin ceza infaz kurumu ana girişindeki boy turnikelerinin bulunduğu yerdeki göz biyometrisine bağlı 120 cm. genişlikte bir kapı açılarak bu kapıdan özürlü ziyaretçi ve sedye giriş çıkışı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca özürlü mahkum koğuşu yapılarak mahal içindeki tuvalet ve duşlar tekerlekli sandalye kullanımına uygun hale getirilmiştir. Ziyaretçi görüşme mahalli ile mahkum koridorlarındaki kapılar da 120 cm. genişlikte yapılarak özürlülerin mağduriyetleri giderilmiştir.

Kurumun girişindeki hissedilebilir yüzeyler otoparktan ziyaretçi bekleme binasına kadar götürülmüştür. Bu bölümden itibaren görme engelliler refakatçi memur eşliğinde götürülmektedir.

Kurum binaları önünde bedensel engelliler için rampalar yapılmakta olup, kurum içerisinde de katlar arasında ulaşımı sağlamak amacı ile asansörler kurulmaktadır.

2012 yılında tüm ceza infaz kurumlarımıza engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile sedye ve tekerlekli araba alımı yapılmıştır.

Ceza infaz kurumlarında engelli hükümlü ve tutukluların transferlerine olanak sağlayacak rampa veya lift düzeneği bulunan ring araçları bulunmamaktadır.

Öte yandan Bakanlığımızca, tüm engelli hükümlülerin kalmakta oldukları tüm odaların fiziki koşullarının iyileştirilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Resimler için tıklayınız...