ULUSLARARASI PROJELER

ERASMUS+ nedir?
Erasmus denilince aklımıza ilk olarak üniversite öğrencileri için değişim programı gelmektedir. Ancak Erasmus sadece bir öğrenci değişim programı değildir. Geçtiğimiz yıllarda Comenius Programı, Erasmus Programı, Leonardo da Vinci Programı Grundtvig Programı ve Gençlik Programı şeklinde farklı alt programlarla uygulanan Erasmus Programı, 2014-2020 yılları arasında Erasmus+ Programı altında yenilenmiştir. Bu programlar bütününün Erasmus+ olarak adlandırılmasının sebebi kamuoyunda daha fazla tanınan Erasmus Öğrenci Değişimi Programının bilinirliğinden faydalanmaktır.

Erasmus+ Programına bireysel olarak başvurulabileceği gibi, kamu kurum ve kuruluşları da yürütmek istedikleri projeler için Erasmus+ Programına başvurabilirler. Erasmus+ Programı hedef kitle olarak "Yetişkin eğitimi alanında öğreniciler, eğitimciler, yetişkin eğitimi veren kurumların üyeleri ve çalışanları" ile "Mesleki eğitim alanında profesyoneller, eğitimciler ve mesleki eğitim alanında çalışanlar"ı kapsamaktadır.  

Ceza infaz kurumlarımız ve denetimli serbestlik müdürlüklerimiz, hayata geçirmek istedikleri projeler için uygun olan eylem planı dahilinde proje başvurusunda bulunabilirler.

Peki, hayata geçirilmek istenen bir projenin Erasmus+ projesine çevrilmesi için ne yapılması gerekiyor?


Taslak projenin ayrıntılı bir çerçevesinin oluşturulmasının ardından proje hakkında resmi yazıyla Genel Müdürlüğümüze bilgi verilip onay alınması zorunludur. Önerinizin uygun bulunması halinde  şu adımlar izlenir:

Öncelikle Erasmus+ Programına katılmayı planlayan bütün kurum/kuruluşların Avrupa Komisyonu Katılımcı Portalı Kayıt Sistemine (Unique Registration Facility: URF) kaydolmaları ve başlıca yasal ve mali verilerini girmeleri gerekmektedir. Kayıt işleminin tamamlanabilmesi için kurum/kuruluşların Katılımcı Portalında yer alan Tüzel Kişilik ve Finansal Tanımlama Formlarını sisteme yüklemeleri gerekmektedir.

Katılımcı Portalına yapılan kayıt tamamlandıktan sonra,  kurum/kuruluş/grup dokuz haneli bir PIC numarası edinecektir. PIC kurum/kuruluş/grupların elektronik başvuru formlarının bazı özelliklerinden faydalanmalarına izin veren kuruma özgü bir kimlik tanımlayıcıdır ve ileride başvuru sahibi/yararlanıcı ile yapılacak başka yazışmalarda Ulusal Ajans veya Yürütme Ajansı için referans görevi görecektir.

Proje taslaklarını geliştirirken ve AB desteği için başvuruda bulunmadan önce, katılımcı kurum/kuruluşlar, tekliflerinin uygunluk, eleme, seçim ve hibe ölçütlerine uyumlu olarak hazırlandığından emin olmalıdır.

Erasmus+ Programı kapsamında bir AB hibesi talep etmek için başvuru sahipleri her bir eyleme has olan ve Avrupa Komisyonu'nun, Ulusal Ajansların veya Yürütme Ajansının Web sayfalarındaki formlar kullanılmalıdır. Programlar hakkında detaylı bilgi edinmek ve başvuru dönemlerini öğrenmek için Ulusal Ajans'ın (www.ua.gov.tr) resmi  Web sayfasının takip edilmesi önerilmektedir.

Ulusal Ajans'ın Web sayfasında yer alan ve proje önerisinin ilgili olduğu ana eylem planı sekmesine tıklanıldığında erişilen formlara proje içeriğinin işlenilmesinin ardından proje başvurusu sisteme yüklenmiş olacaktır. Bu aşamada sisteme giriş için PIC numarası ve şifresi kullanılacaktır.

Erasmus+ Proje başvurularında TAIEX başvurularından farklı olarak, Genel Müdürlüğümüzden alınan ön onayın ardından yürütülecek tüm işlemler başvuruyu yapan kurum tarafından takip edilmelidir. Ancak tüm süreçler hakkında Genel Müdürlüğümüz Dış İlişkiler Daire Başkanlığı Proje Bürosuna resmi yazı ile bilgi verilmelidir. Bunun yanı sıra projelerin başvuru ve yürütülmesi aşamalarında Genel Müdürlüğümüz Proje Bürosu ile işbirliği kurulması ve iletişime geçilmesi projenin sağlıklı yürütülmesi açısından önemlidir.

Erasmus + Programı için 2015 teklif çağrısı dönemi Avrupa Komisyonu Resmi Gazetesinde yayınlanmıştır. Çağrı metni için lütfen tıklayınız.