15 Temmuz’un 5. Yıl Dönümünde Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Tarafından Anma Programı Gerçekleştirildi

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel bir program gerçekleştirdi. Şehitlerin ve gazilerin anıldığı programda ülkenin bölünmez bütünlüğü bir kez daha vurgulandı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıl dönümünde düzenlenen program Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri Personeli Ord. Prof. Dr. Sulhi Dönmezer Eğitim Merkezinde yapıldı. Program; saygı duruşu, İstiklâl Marşı, Kur’an-ı Kerîm Tilâveti ve barkovizyon gösterimi ile başladı. Programda bir konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, 15 Temmuz 2016 tarihinde hain terör örgütü FETÖ’nün darbe girişimi sonucunda 251 vatandaşın şehit, 2 bin 196 vatandaşında gazi olduğunu anımsattı. Genel Müdür Alkaç, “15 Temmuz öylesine acılı ve sancılı bir gecedir ki; bu aziz milletin “peygamber ocağı” dediği orduya ait tanklar vatandaşının üzerine sürülmüş, uçaklar milletin meclisini bombalamış, aklını ve vicdanını satışa çıkaran hainler vatan toprağını emperyalist güçlere peşkeş çekmek üzere yola çıkmıştır.” dedi.

Hain darbe girişimini Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde vatandaşların canı pahasına bastırdığını dile getiren Alkaç, “15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir, arkasında çok büyük hesapların olduğu, başarılı olduğu takdirde ülke ve millet olarak bambaşka mecralara sürükleneceğimiz tarihi bir kırılma noktasıdır.” ifadelerini kullandı.

“TARİH ANCAK İBRET ALMAYANLAR, HATALARINDAN DERS ÇIKARMAYANLAR İÇİN TEKERRÜR EDER”

Konuşmasında, “15 Temmuz bu kutsal topraklarda yaşadığımız asırlar boyunca, verdiğimiz varlık-yokluk mücadelesi zincirinin en son halkasıdır.” diyen Alkaç, konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

“Gerek coğrafi ve stratejik konumu, gerekse kültürel ve tarihi birikimi nedeniyle, emperyalist güçlerin her zaman hedefi olan ve bundan sonra da olmaya devam edecek ülkemiz adına güçlü olmak ve sağlam durmak zorundayız. Kimin adına ve ne sebeple olursa olsun, hiçbir gücün milletimizin ayaklarına yeni prangalar vurmasına göz yumamayız. Merhum Mehmet Akif’in dediği gibi, tarih ancak ibret almayanlar, hatalarından ders çıkarmayanlar için tekerrür eder. Binlerce yıllık köklü bir geçmişe dayanan kültürümüz ve engin tecrübemizle, bundan sonra da aynı inanç ve ruhla ülkemize sahip çıkacak, birliğimizi ve beraberliğimizi koruyacağız.”

Programa; İstanbul yargı çevresinde görevli Cumhuriyet Başsavcıları ve komisyon başkanları, ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinin idareci ve personeli, Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz, 15 Temmuz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Ayyıldız ve Ayşe Arslantürk katıldı.

Programda 15 Temmuz Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Ayyıldız ve 15 Temmuz Şehidi İlhan Varank’ın ablası Ayşe Arslantürk de birer konuşma yaptı.  Şehitlerin ve gazilerin anıldığı programda ülkemizin bölünmez bütünlüğü, en yüksek tondan bir kez daha vurgulandı, 15 Temmuz Derneğinin hazırlamış olduğu videonun gösterimi yapıldı. Anma töreni hediyeleşme ile son buldu.
 

Fotoğraflar