4-6 Yaş Yaz Kur’an Kursu Kapanış Töreni Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Yapıldı

Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda annesinin yanında kalan çocuklara yönelik başlatılan 4-6 Yaş Yaz Kur’an Kursu programının kapanış töreni gerçekleştirildi.

Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokoller kapsamında ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlü ve tutuklulara yönelik çeşitli programlar düzenleniyor. İmzalanan bu protokoller kapsamında hazırlanan programlardan birisi de ‘ceza infaz kurumunda annesinin yanında kalan çocuklara yönelik 4-6 yaş yaz Kur’an Kursu.’ Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda gerçekleştirilen program kapsamında annesinin yanında kalan 12 çocuk 2 ay süren Kur’an Kursu programına katıldı. Programın kapanış töreni ise Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yapıldı. Törene Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Vural Balcı, Ceza İnfaz Kurumlarından Sorumlu Cumhuriyet Savcısı Hakan Erdinç Özdabakoğlu, Cumhuriyet Savcısı Abdullah Çıtlak, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hakimi Dilek Şirin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş, Sincan Müftüsü Mevlüt Topçu ile kadın tutuklu ve hükümlüler katıldı.

Amaç Toplumu Suça Karşı Korumak ve Hükümlünün Yeniden Suç İşlemesini Engellemek
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcısı Namık Kemal Varol, Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında iş birliğinin 1959 yılında başladığını dile getirdi. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen uygulamalar hakkında konuşan Varol: “Öncelikli amacımız; hükümlünün yeniden suç işlemesini engelleyici etkenleri güçlendirmek, toplumu suça karşı korumak, hükümlünün; yeniden sosyalleşmesini teşvik etmek, kanunlara, nizamlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmaktır.” ifadelerini kullandı.   Konuşmasında 2019’da Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında protokolü anımsatan Varol, protokol kapsamında ceza infaz kurumlarında yürütülen çalışmalara değindi.

Annesinin Yanında Kalan Çocuklar Misafirimizdir
Genel Müdür Yardımcısı Varol annesinin yanında kalan çocukları misafir olarak gördüklerini belirterek konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“Annesinin yanında kalan çocuklarımız için kadın ceza infaz kurumlarımızda anaokulları oluşturulmuş ve çocuklarımızın okul öncesi eğitim süreçleri akranlarından geri kalmayacakları şekilde dizayn edilmiştir. Aynı düşünce ile söz konusu çocuklarımız için iaşe, yetişkinlere tanımlanan iaşenin iki katı olarak belirlenmiş olup çocuklarımızın yine akranlarından geri kalmayacak şekilde gıdalarının, hem sağlıklarına hem de kalplerine hitap edecek şekilde düzenlenmesi için çalışmalar yapmaktayız.”

Törende bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın eşi Seher Erbaş, annesinin yanında kalan çocuklara yönelik yapılan program için emeği geçenlere teşekkür etti. Kadın tutuklu ve hükümlülere seslenen Erbaş, “Ceza infaz kurumlarında annesinin yanında bulunan çocukların dini en güzel şekilde öğrenmesi gerek. Sizler çocuklarınızı en güzel şekilde yetiştirmek istiyorsunuz. Sizler talep ettiğiniz için bizler de bu kursu düzenledik. Talep olmazsa kurs olmazdı. Bu yüzden ben asıl teşekkürü sizlere etmek istiyorum.” dedi.

Fotoğraflar