Adalet Bakanı Gül, Erzurum'da İnfaz ve Koruma Memurlarının Yemin Törenine Katıldı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç Erzurum ilinde bulunan Hüseyin Turgut Eğitim Merkezi'nde düzenlenen İnfaz Koruma Memuru Yetiştirme Eğitimi Yemin Törenine katıldı.

Bakan Gül, törende yaptığı konuşmada, ülkenin adalet hizmetlerine önemli katkıda bulunmak üzere yemin törenine katılan memurların sevinçlerine ortak olduklarını söyledi. Yemin edecek memurların heyecanlı olduğunu ifade eden Gül, şöyle konuştu:

“Hepinize başarılar dilerim, meslek hayatı boyunca sizlere emanet edilen bu görevi layıkıyla yerine getireceğinizden şüphemiz yok. Bu süreçte rehberiniz daima hukuk olsun ve daima korumanız gereken kırmızı çizginiz insan onuru ve haysiyeti olsun. Sizlere emanet edilen bir canın ve onun taşıdığı bir insan onurunun olduğunu asla aklınızdan çıkartmayın. Suçlu, zaten cezası mahkemece verilmiş ve infaz üzerine size emanet edilen bir kişidir, bir insandır. Sizin muamelenizle ayrıca bir cezalandırmaya tabi tutulmaması lazım. Hukukun gereği budur.”

Gül, Türkiye'de daha önce görülen sistematik şekilde kötü muamele ve işkencelere sıfır tolerans anlayışlarının olduğunu belirterek, konuyu büyük titizlikle yakından takip ettiklerini dile getirdi.

KADRO BEKLEYEN SÖZLEŞMELİ PERSONEL

Bundan sonra da bu hassasiyeti göstereceklerini vurgulayan Gül, Türkiye ve dünyada Kovid salgınına rağmen ceza infaz kurumlarında dünya ortalamasının üzerinde tedbirler alındığını söyledi.

Gül, şunları kaydetti:
"Gerek vaka sayısı, gerek hayatını kaybeden sayısı itibarıyla bu konu da bütün dünya tarafından yakından takip ve takdir edilmektedir. Burada da ben en büyük takdiri sizlere yapıyorum. Özellikle ceza infaz kurumu personelimizin özlük hakları ile ilgili çok önemli iyileştirmeler yaptık ama bunların daha da artırılması kararlılığındayız. Sözleşmeli personelimizin kadroya geçmesi ve özlük haklarının bu anlamda daha da iyileştirilmesi, bu dönemde yine neticeye varacağımız konular içerisinde olacaktır."

Bu arada Bakan Gül'ün konuşması sırasında fenalaşarak baygınlık geçiren infaz koruma memuruna sağlık ekipleri müdahale etti. Bakan Gül, sağlık ekiplerinin müdahalesini yakından takip etti.

“PERSONEL EĞİTİM MERKEZLERİMİZ DE NİTELİKLİ PERSONEL YETİŞTİRME KONUSUNDA CİDDİ BİR TECRÜBEYE ULAŞMIŞTIR”

Yemin töreninde konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, insan odaklı çağdaş infaz sisteminin en önemli unsurlarından birisinin de nitelikli infaz koruma personeline sahip olmaktan geçtiğini belirtti. Alkaç konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde, 2000 li yılların başından itibaren ceza infaz sisteminde yapılan yapısal değişiklikler ve güçlü yatırımlar, fiziksel alanları insan onuruna yakışır bir noktaya taşıdığı gibi eş zamanlı olarak kurulmaya başlanan personel eğitim merkezlerimiz de nitelikli personel yetiştirme konusunda ciddi bir tecrübeye ulaşmıştır. İlk olarak, 2003 yılında Ankara’da kurulan personel eğitim merkezimizi sonraki yıllarda İstanbul, Erzurum, Kahramanmaraş ve Denizli illerimizdeki eğitim merkezlerimiz takip etmiş ve binlerce ceza infaz personelimiz gerek almış olduğu teknik bilgi gerekse insan odaklı davranış biçimi bakımından eskiye oranla çok daha donanımlı bir şekilde görev yapma fırsatını yakalamıştır. Bugün ceza infaz kurumlarımızda sistematik bir işkence ya da kötü muamele gibi insan onuru ile bağdaşmayacak davranışlardan söz edilemiyor ise, buradaki en önemli etkenlerden birisi de hiç şüphesiz Eğitim Merkezlerimizin icra ettiği bu eğitim faaliyetleridir.”

Alkaç konuşmasında pandemi döneminde uzaktan eğitim yönteminden sıklıkla faydalandıklarını dile getirdi.

Alkaç konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu dönemde ülke çapında alınan COVİD tedbirleri nedeniyle yüz yüze eğitimler belirli oranda sınırlandırılmış ise de; çok önemli gördüğümüz İyi Hal Uygulamaları, İntihar ve Adli Olgulara Yaklaşım, CEKUT Kentsel Arama Kurtarma, İnfaz Koruma Memuru Yetiştirme Eğitimleri gibi 11 ayrı yüz yüze eğitim programını da yine eğitim merkezlerimiz bünyesinde gerçekleştirdik. İşte, bugün burada yetiştirme eğitimleri devam eden ve biraz sonra yemin törenini gerçekleştireceğimiz infaz koruma memurlarımız da, görev yaptıkları kurumlarına çok daha donanımlı ve motivasyonu yüksek olarak dönecek ve görevlerini en güzel şekilde icra edeceklerdir.”

Konuşmaların ardından eğitimlerini tamamlayan infaz koruma memurları yemin etti.

Törene Vali Okay Memiş, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdür Yardımcıları Serdar Sezer ve Burak Ceyhan, Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Tuncel, Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Mustafa Çetin katıldı.

 

Fotoğraflar