Adalet Bakanı Tunç, Samsun'da 100. Yıl Adalet Spor Oyunları'nı başlattı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Samsun'da düzenlenen 100. Yıl Adalet Spor Oyunları'nı başlattı.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla yüzme, okçuluk, koşu, satranç, bowling, masa tenisi ve kort tenisi olarak 7 branşta gerçekleştirilen Adalet Spor Oyunları'na Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu bölgelerindeki 42 ilden 421 adliye ve ceza infaz kurumlarında görev yapan personel katılıyor.
Adalet Bakanlığı ile Gençlik Spor Bakanlığının iş birliğinde düzenlenen Adalet Spor Oyunları'nın startı Bakan Tunç tarafından verildi. Bakan Tunç, burada yaptığı konuşmada, oyunlar kapsamında müzik ve eğlence programları da bulunduğunu belirterek, "Müzik ve eğlenceyi kaldırarak bu geceyi Filistinlilerle dayanışma gecesine dönüştürdük. Maalesef Filistin'de bir katliam yaşanıyor, insan hakları ihlali yaşanıyor. Filistin'de, Gazze'de çocuklar bombaların altında katlediliyor. Mazlum insanlar maalesef orada abluka altına alınmış vaziyette." ifadelerini kullandı.

Dünyanın gözü önünde Gazze'nin büyük sıkıntı içinde olduğuna işaret eden Tunç, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak dualarımız ve desteklerimiz onların yanında. Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle Filistin ile ilgili duyarlılığını başından beri takip ediyoruz. Yıllardan beri toprakları işgal edilen Filistin halkı 365 kilometrekareye sıkıştırıldı, abluka altına alındı. İsrail'in işgali altındaki topraklarında uzun yıllardır sıkıntı çeken Filistinliler, özellikle ilk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılar, İsrail'in hukuk dışı, hukuk tanımaz, insan haklarına aykırı tutum ve davranışları hep eleştirdiğim hususlardı. 1967 yılı sınırlarına geri dönülmeli. Filistin'de iki devletli bir yapının mutlaka oluşturulması noktasındaki kararlılığımızı Sayın Cumhurbaşkanımız, Birleşmiş Milletler kürsüsünden de her platformda dile getirdi. Bugün yaşanan hukuksuzluklar, bugün yaşanan sıkıntılar maalesef İsrail'in bölgedeki işgalci tutumundan kaynaklandı. Onların arkasındaki güçler onları şımarttı. Küresel güçlerden kaynaklanan ve bugün geldiğimiz noktada dünyanın seyirci kaldığı bir tabloyla karşı karşıyayız."

Samsun Adalet Kampüsü 2024 Yatırım Programına Alındı

Adalet Bakanı Tunç, Adalet Bakanlığı olarak yatırım programında yer alan, ihaleleri gerçekleşen, proje çalışmaları devam eden ve gelecek yıl yatırım programına teklif ettikleri önemli çalışmaları bulunduğunu söyledi.

Samsun Adli Tıp binasının önemli bir ihtiyaç olduğunu dile getiren Bakan Tunç, "Samsunlular, Trabzon'dan adli tıp hizmeti almak durumunda kalıyorlardı. Samsun için önemli olduğunu düşündüğümüz Samsun Adli Tıp binamızın 3 Ekim itibarıyla ihalesini gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde inşallah temelini atıp inşaatına başlayacağız." dedi.

Vezirköprü Adli Tıp Şube Müdürlüğünün de hizmete gireceğini bildiren Tunç, şunları kaydetti:

"Samsun Adalet Kampüsü planlıyoruz. İçinde bölge adliye mahkememiz olacak, bölge idare mahkememiz olacak. İdare ve vergi mahkemelerinin de yer alacağı kampüs Atakum ilçemizde Adalet Bakanlığımıza tahsis edilen 47 bin 350 metrekare taşınmaz üzerinde 41 bin 245 metre kapalı alana sahip olacak. Adalet kampüsümüzü 2024 yılı yatırım programına aldık, onayı yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığınca onaylandı. Samsun'umuz için önemli bir yatırım olarak görüyoruz. Özellikle bölge adliye mahkemesi ve idare mahkememizden çevre iller de yararlanacak. Ayrıca Samsun'da istihdam edilecek 423 yeni personel atamasını gerçekleştiriyoruz. Sınavları, mülakatları yapıldı. Samsun'da adalet teşkilatımızın hizmetinde önümüzdeki günlerde işlerine başlayacaklar."

“Türkiye, Gençlerimizin Omuzlarında Yükselecek”

Türkiye'nin ikinci 100 yılının başladığını dile getiren Tunç, "Türkiye, gençlerimizin evlatlarımızın, çocuklarımızın omuzlarında yükselecek inşallah. İkinci 100 yıl inşallah gençliğin 100 yılı olacak, çocuklarımızın 100 yılı olacak, adaletin yüzyılı olacak. Türkiye olarak dünyada hakkaniyetin, adaletin öncüsü olmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak öncelikle insanımızı güçlendirmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

100. Yıl Adalet Spor Oyunları'na katılan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım’da sosyal medya hesabında bir mesaj paylaştı. Genel Müdür Yıldırım mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç'un riyasetinde, Bakan Yardımcımız Sayın Ramazan Can ve Bakanlık yöneticileri ile birlikte, Samsun ilimizde düzenlenen 100. Yıl #AdaletSporOyunları'nın açılış törenine katıldık, personelimizle bir araya gelerek organizasyonun heyecanına ortak olduk.”

Bakan Tunç ile Samsun Valisi Orhan Tavlı, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Milletvekilleri Ersan Aksu ve Orhan Kırcalı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Personel Genel Müdürü Turan Kuloğlu, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Altunsoy ve milli sporcu Mete Gazoz, 100. Yıl Adalet Spor Oyunları'nı başlattı.

Adalet Spor Oyunları, 15 Ekim Pazar günü sona erecek.

Fotoğraflar