Adalet Bakanı Yılmaz Tunç TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonuna Katıldı


Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, TBMM'de, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Sayın Derya Yanık başkanlığında toplanan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'na Türk Ceza İnfaz Sistemi hakkında sunum yaptı.

“Bağımlılara Özgü Ceza İnfaz Kurumu Oluşturulmasıyla İlgili Çalışmalarımızı Başlattık”

Gerçekleştirilen sunumun ardından bağımlılara özgü infaz sisteminin önemine değinen Bakan Tunç; “Bağımlılara özgü infaz kurumu oluşturulmasıyla ilgili çalışmalarımıza da başlattık. Bolu ve Adana'da pilot uygulamalar başlatarak özellikle uyuşturucu suçlularının ıslahına yönelik cezaevlerini de hayata geçirmeye başlıyoruz. Bunu çok önemsiyoruz. Çünkü ceza infaz kurumlarındaki mevcudun üçte biri uyuşturucu suçlarından kaynaklanıyor. Uyuşturucu suçlarının cezası çok ağır, infazı da diğer suçlara göre dörtte üç şeklinde uygulanıyor. O nedenle ceza infaz kurumlarındaki kalabalıklaşmayı da önleyecek tedbirleri almaya çalışıyoruz” dedi.

“İnsan Onuruna Uygun Olmayan 394 Ceza İnfaz Kurumunu Kapattık”

Cezaların infazı ile ilgili değişiklikleri açıklayan Bakan Tunç; “İnsan hakları, insan onuruna uygun olmayan 394 ceza infaz kurumunu kapattık ama insan onuruna uygun olan daha elverişli 299 ceza infaz kurumu da tabii kapasitesi eskilere göre daha fazla olan ceza infaz kurumlarını da uygulamaya koyduk. Öncelikle fiziki alt yapıyı güçlendirdik. Ceza infaz kurumlarındaki teknolojik imkânları da gün geçtikçe artırmaya devam ediyoruz. ACEP projesi ve diğer uygulamalarla hükümlülerin yakınlarıyla görüşebilmesi imkânı dijital çağda teknolojiden de yararlanmanın gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılan komisyon görüşmesine, Adalet Bakan Yardımcısı Hurşit Yıldırım, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım, Genel Müdür Yardımcıları Banu Demirci Altay, Hasan Akceviz ile Fatih Güngör, Daire Başkanları Neşe Tok Toptaş, Mustafa Burak Açoğlu ile Serkan Başok ve Bakanlık Bürokratları katıldı.
 

Fotoğraflar