Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı Arasında Denetimli Serbestlik Kapsamındaki Yükümlülerin ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşlerinde Çalıştırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda düzenlenen törenle Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ; ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik altında bulunan yükümlülerin kamu yararına çalıştırılarak; yeni orman alanları oluşturma, orman yangınları sonucu kaybettiğimiz ağaçların yerine yeni fidanlar dikme ve 4122 Sayılı Kanun çerçevesinde uygulamaya konulan Eylem Planı hükümlerine göre Adalet Ormanları oluşturarak erozyon kontrolü çalışmalarına katkı sağlamak amacına hizmet edecek olan iş birliği protokolünü imzaladı.

Söz konusu protokol töreni, Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ Adalet Bakan Yardımcısı Şaban YILMAZ ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yılmaz ÇİFTCİ, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Genel Müdürler ve her iki bakanlığın birim amirleri, bürokratlar ile basın mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi.

Adalet Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolü imza töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, iki bakanlık olarak tarım ve orman alanlarında iş birliği yapmak üzere bir araya geldiklerini belirterek, “52 bin hükümlü ve yükümlü tarafından 1 milyon 160 bin fidan toprakla buluşturuldu, 2,5 milyon ağacın bakımı yapıldı. Cumhuriyet Başsavcılıklarımız bünyesinde 244 adalet ormanı oluşturduk.” dedi. 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ‘Denetimli Serbestlik Kapsamındaki Yükümlüler ile Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşlerinde Çalıştırılabilmesine Yönelik İşbirliği Protokolü’ne imza attı. Protokol imza töreninde konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,  iki bakanlık olarak tarım ve orman alanlarında iş birliği yapmak üzere bir araya geldiklerini belirtti. İşyurtlarının birçok alanda çalışmalar yaptığını hatırlatan Adalet Bakanı Gül, atıl duran hazine arazilerin işletilerek tarıma, ülke ekonomisine kazandırılması için önemli katkılar yaptıklarını söyledi. Bakan Gül, imzalanacak birinci protokolle Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile gıda üretimi hijyeni, Devlet Su İşleri ile iş makinesi, sondaj makinası operatörlüğü, kuyuculuk eğitimi sertifikalarının verilmesinin amaçlandığını, ikinci protokolle ise ağaçlandırma konusunda çalışmaların yapılacağını dile getirdi. Gül, Adalet Bakanlığı olarak Bakan Pakdemirli'nin öncülüğündeki bütün kampanyalara destek olacaklarının altını çizdi.

ADLİYEYE GELEN HERKESE FİDAN VERECEĞİZ
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bu yaz meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili olarak da “Yanan yerlerin tekrar ağaçlandırılması hususunda tüm hükümlülerimizle, personelimizle ağaçlandırmaya destek olacağız” açıklamasında bulundu. Gül, şunları kaydetti: “Erozyon kontrolü çalışmalarına da katkı sağlamayı amaçlıyoruz. 52 bin hükümlü ve yükümlü tarafından 1 milyon 160 bin fidan toprakla buluşturuldu, 2,5 milyon ağacın bakımı yapıldı. Cumhuriyet Başsavcılıklarımız bünyesinde 244 adalet ormanı oluşturduk. İkinci protokolle bunların daha da ağaçlandırılmasını hayata geçireceğiz. En az 500 bin fidan dikmeyi amaçlıyoruz. 11 milyon fidan dikim seferberliğine desteğimiz tamdır. Protokolle birlikte, adliyeye gelen herkese, ister davalı, ister davacı, ister avukat, sanık, şüpheli olsun bir fidan vereceğiz, ağaçlandırmaya katkı sağlayacağız."

İşyurtları bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Gül, 306 işyurdunda 180’den iş kolunda eğitimler verildiğini anımsattı. Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşyurtları Kurumu şu an itibariyle 60 bin hükümlüye meslek eğitimi veren, ülkemizin en büyük eğitim yapan kurumları arasında bulunmaktadır ve dünyaya da örnek bir model sergilemektedir.”

Adana Yüreğir'de meydana gelen hain saldırıyı da kınayan Bakan Gül, “Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm güvenlik teşkilatımız, tüm kurumlarımız terörle etkin mücadele sürdürecektir.” dedi.

BAKAN PAKDEMİRLİ: “FİDAN DİKİMİ OLUMLU ETKİLER YARATIYOR”
İmza töreninde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ise, son 17 yılda 5,3 hektar alanda 4,3 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını, orman alanlarının da 1,8 milyon hektar arttığını söyledi. Adalet Bakanlığının yeşilden yana tavır almasının son derece memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Ağustos 2019 itibarıyla 52 bin 47 yükümlü ile 5 bin 432 hektar alanda, 1 milyon 160 bin adet fidan dikimi, 2 milyon 466 bin adet fidanın bakımı yapıldı. Fidan dikimleri yükümlülerimizde ve hükümlülerimizde ciddi olumlu etki yaratıyor. Bu faydanın da daha geniş bir iş birliğine dönüştüğünü görmekten son derece memnuniyet duyuyoruz.” Pakdemirli, törende ‘Denetimli Serbestlik Kapsamındaki Yükümlüler ile Açık Ceza İnfaz Kurumundaki Hükümlülerin Ağaçlandırma İşleri’nde Çalıştırılmasının yanı sıra ‘İşyurdu Çalışmalarının Desteklenmesi Protokolü’nü de imzaladıklarına işaret ederek, bu sayede iki bakanlık arasındaki iş birliğinin genişletildiğini söyledi.
 

Fotoğraflar