Adana 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda Yaşandığı İddia Edilen Darp Olayına İlişkin Basın Açıklaması

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü
Basın No: 2022/60 BASIN AÇIKLAMASI 16.12.2022
Bazı basın ve yayın kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan Adana 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü C.Ş'nin kurum personeli tarafından darp edildiği iddialarına ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla basın açıklamasına ihtiyaç duyulmuştur.

Adana 1 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bulunan hükümlü C.Ş. 20.02.2022’de odasının kapısına şiddetli şekilde vurması üzerine görevlilerce odaya girilmiştir. C.Ş’nin öfkeli ve saldırgan tavırlar sergilemesi üzerine personel tarafından uyarı ve telkinlerde bulunulmuş, buna rağmen hükümlünün benzer tutumları devam etmiştir.

C.Ş, kendisini sözlü olarak sakinleştirmek isteyen iki personele saldırarak, yaralanmasına neden olmuştur. Hükümlünün saldırgan tavrının devam etmesi üzerine 112 Acil Servis Ambulansı ile hastaneye sevk edilmiştir.

Konuyla ilgili 21.02.2022’de kurum tarafından Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğüne yapılan bildirim üzerine Genel Müdürlüğümüz tarafından 22.02.2022’de Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na hükümlü ve personel hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Başsavcılık konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatmıştır.

Bahsi geçen hükümlünün daha önce personel tarafından darp edildiğine ilişkin yazılı ve sözlü başvurusu bulunmamaktadır.

Ayrıca C.Ş’nin bir yakınının 26.05.2022’de CİMER’e yaptığı başvurusu da Genel Müdürlüğümüze 07.06.2022’de iletilmesi üzerine mevcuttaki dosyada değerlendirilmesi için derhal Adana Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmiştir.

Bunun yanı sıra konuya ilişkin bilirkişi raporu da soruşturma dosyasına eklenmiş, iddiaların incelenmesi için kontrolör görevlendirilmiştir.

Konunun Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğüne intikalinden itibaren tüm işlemler Bakanlığımızın “Kötü muameleye sıfır tolerans” anlayışına uygun bir duyarlılıkla yürütülmüş, soruşturma ve inceleme yapılmasında hiç bir tereddüt gösterilmemiştir.

Ceza İnfaz Kurumlarımızda işkence söz konusu olmayıp, kötü muameleye ilişkin münferit iddialar titizlikle araştırılarak sorumlular hakkında gereği derhal yapılmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.