Ankara Adalet Ormanı Açılışı ve Fidan Dikim Töreni Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Selahaddin Menteş’in Katılımlarıyla Gerçekleşti.

Ankara Adalet Ormanı’nın açılış ve fidan dikim töreni; Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Selahaddin MENTEŞ’in katılımlarıyla gerçekleşti.
Yenimahalle Çakırlar bölgesinde 70 dönümlük arazide oluşturulacak olan Ankara Adalet Ormanı fidan dikim törenine Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban YILMAZ, Genel Müdür Yardımcıları; Mehmet YILMAZ, Hasan AKCEVİZ, Daire Başkanları; Erhan ÜRKMEZ, Serdar YILMAZ, Burak CEYHAN, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel KOCAMAN, Adalet Bakanlığı Tetkik Hakimleri, Ankara Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ÜYESİ Murat BAŞAR,  Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililileri, Denetimli Serbestlik ve Ceza İnfaz Kurumlarının Müdürleri ile Adalet Bakanlığı çalışanları katıldı.

Şehitlerimiz için gerçekleşen saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören; Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel KOCAMAN ve Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Şaban YILMAZ,’ın konuşmaları ile devam etti. Son olarak kürsüye davet edilen Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Selahaddin MENTEŞ konuşmasında;
“Bilindiği üzere, denetimli serbestlik; kapsamı kanunlarca belirlenen, şüpheli, sanık ve hükümlüler hakkında adli mercilerce verilen ceza ve tedbirlerin uygulandığı; yükümlülerin toplum içinde denetim ve takibinin yapılarak, iyileştirilmesi ve topluma kazandırılması için ihtiyaç duyduğu her türlü hizmet, program ve kaynakların sağlandığı bir ceza ve infaz sistemidir.
Denetimli serbestlik uygulamalarından biri olan kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma yükümlülüğü ya da diğer bir adıyla kamu hizmeti cezası kapsamında pek çok kurum ve kuruluş ile iş birliği yapılarak çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu süreçte gerçekleştirilen çalışmalar içerisinde özellikle ağaç dikimi ve bakımı faaliyetleri ile hatıra ormanlarının oluşturulması, kamu hizmeti cezalarının infazında dikkati çeken bir çalışma ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bugün bu infaz çalışmalarına eşlik etmek için buradayız.

Çevre bilinci geçmişten günümüze en önemli değerlerimiz arasındadır. Peygamber Efendimizin buyurduğu gibi “Ağaç dikip gölgesinde halkı dinlendirmek gibi, insanın kıyamet gününde hesabına yarar bir erdem yoktur.” İşte bu sebeple başta çocuklarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımıza bu bilinci kazandırmak; toprağın en verimli, suların en zengin, canlıların en cömertçe sunulduğu ülkemizi korumak için taşımamız gereken en büyük sorumluluklardan biridir. Bu sorumluluğumuz kapsamında denetimli serbestlik kamu hizmeti uygulamalarında ağaçlandırma çalışmalarına ağırlık verdik. Son iki yılda yaklaşık 45.000 yükümlü ile 1 milyona yakın fidanının dikimi, 2 milyona yakın da ağacın bakım çalışmasını gerçekleştirdik.

Bilindiği üzere 21-26 Mart haftası, Orman Haftası olarak tüm dünyada kutlanmaktadır. Bu vesile ile biz de bu hafta boyunca 139 Adalet Komisyonu’nun bulunduğu yerdeki Cumhuriyet başsavcılığına bağlı denetimli serbestlik müdürlükleri ve ceza infaz kurumlarımızın katkılarıyla tüm Türkiye’de Adalet Ormanları oluşturmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz doğrultusunda ülke genelinde çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Ormanlarımızın önemine ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan Orman Haftası kapsamında, denetimli serbestlik müdürlükleri ve açık ceza infaz kurumları tarafından bugün eşzamanlı olarak 81 ilimizde Adalet Ormanlarımızın açılışı gerçekleştirilmektedir. Tüm bu çalışmaların daha sistematik ve eşgüdümlü bir biçimde yürütülmesi amacıyla Bakanlığımızca “Ağaçlandırma ve Koordinasyon Projesi”nin hayata geçirilmesine karar verilmiştir. Bu proje kapsamında gerçekleştirilen yazılımla elektronik ortamda, dikimi ve bakımı yapılan her ağacı takip edip kuruyan her ağacın yerine yenisinin dikilmesini sağlayacağız” Değerli Katılımcılar, Adliyelerde, ceza infaz kurumlarımızda, denetimli serbestlik müdürlüklerimizde görev yapmakta olan adalet çalışanları zor şartlar altında vefakârca görevlerini sürdürmektedir. Ancak kolay olana talip olmadıklarının da farkındayız. Kendilerine bu vesile ile şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada oluşturulacak Adalet Ormanı için dikeceğimiz fidanları adalet teşkilatında görevi başında şehit olan çalışma arkadaşlarımıza ithaf etmekteyiz. Şehit arkadaşlarımız için dualarınızı istiyor ve vatanları uğruna canlarını veren tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve saygı ile anıyorum.” dedi. Adalet Bakan Yardımcısı Sayın Selahaddin MENTEŞ’in konuşmalarının ardından tüm katılımcılar ile fidan dikimi töreni gerçekleştirildi.

Fotoğraflar