Ankara Personel Eğitim Merkezinde Gaziler Günü Programı Yapıldı

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Personel Eğitim Merkezinde 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle “Gaziler Gününde Gaziler Konuşuyor” programı düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı olan ve darbeciler tarafından başından vurularak yaralanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan konuşmasında; “ Hayatta olan gazilerimizi saygıyla anıyorum. Gazilerimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü temeller üzerinde ayakta durmasını sağlamıştır. Gazilik vatanın bekası için yüksek payedir. Şehitlerimiz ve gazilerimizin itibarı yüce Türk milletinin ebedi envanteridir.” İfadelerini kullandı.

Programda konuşma yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım; “Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından mareşallik ve gazilik ünvanının verildiği gün olan 19 Eylül’ü Gaziler Günü olarak gazilerimizi ve şehitlerimizi bu vesileyle anıyoruz.” diyerek sözlerine başladı.

“Anadolu Coğrafyası Kolay Bir Coğrafya Değildir”

Anadolu coğrafyasında büyük mücadeleler verildiğini ifade eden Genel Müdür Yıldırım; “Anadolu coğrafyasını vatan olarak benimsediğimiz günden bugüne dek büyük mücadeleler veriyoruz. Anadolu coğrafyası kolay bir coğrafya değildir. Bin yılı aşkındır bu coğrafyayı vatan olarak benimsedik ve elimizde tutmaya çalışıyoruz. Ancak geldiğimiz günden bu yana bedelini millet olarak ödüyoruz. Türk milleti asla vatansız ve devletsiz kalmamıştır. İslamiyet öncesi dönemde Türklerin duasında ‘Beni yurtsuz beni töresiz bırakma’ dediklerini biliyoruz. Bizler için vatan ile devlet olmazsa olmaz iki kutsalı ifade etmektedir.” dedi.

“Şehitlik ve Gazilik Nasip Meselesidir”

Şehitlik ve gaziliğin Allah tarafından verildiğini dile getiren Yıldırım; “Değerli arkadaşlar bir kez daha ifade etmek istiyorum ki şehitlik ya da gazilik bir nasip meselesidir. Bize düşen görev, şehitlerimizin emanetlerine sahip çıkmak ve gazilerimizle yakından ilgilenmek. Ayrıca, Gaziler Günü’nü emanet şuuruna varmak için bir vesile olarak görüyorum.” şeklinde konuştu.

15 Temmuz hain darbe girişimine de değinen Yıldırım, darbeciler tarafından yaralanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Turgut Aslan hakkında şu ifadeleri kullandı: “O gecede şahit olduğumuz kahramanlarımız, şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Onlardan burada olanlar da var. Bunlardan birisi de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sayın Turgut Aslan Bey. Ben Turgut Aslan Beyin neden hedef alındığını, o gece neden ona saldırıda bulunulduğunu bilenlerden ve buna şahit olanlardanım. Çünkü önceki süreçte birlikte görev yapıyorduk, aynı amaç uğruna birlikte mücadele veriyorduk. İşte amaçlarına ulaşmada önemli bir engel gördükleri için o gece ilk saldırdıkları ve yok etmeye çalıştıkları kişilerden birisiydi. Bugün aramızda olmasının onurunu yaşıyoruz, şükranlarımızı sunuyoruz.”

Genel Müdür Yıldırım’ın konuşmasının ardından 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili video gösterimi yapıldı. Programda ayrıca Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bilge Gürs, 15 Temmuz Gazisi Metin Doğan, Güneydoğu Gazisi Şahin Koçer ve Yönetmen Erol Koçan konuşma yaptı.

Teşkilatın Şehit ve Gazileri de Unutulmadı

Programın sonunda Genel Müdür Yıldırım, infaz ve koruma memurlarını taşıyan servis otobüsüne yönelik terör saldırısında şehit olan İnfaz ve Koruma Memuru Cengiz Yiğit’in ailesi ile İzmir Buca’da terör saldırı sonucu gazi olan İnfaz ve Koruma Memuru Yunus Kayar ve ailesine hediye takdim etti. Zaman zaman duygu dolu anların yaşandığı program hatıra fotoğrafı ile sonlandı.

Programa, Genel Müdür Yardımcıları Mehmet Yılmaz, Namık Kemal Varol, Banu Demirci Altay, Hasan Akceviz, Burak Ceyhan, Fatih Güngör, Çelebi Yılmaz, Daire Başkanları Alperen Öztürk, Evren Akbey, Onur Helvacı, Gökhan Köseoğlu, Ülkü Güneş Yüzügüllü, Şehmus Dolu, Tetkik Hâkimleri, Genel Müdürlük personeli ile Ankara Personel Eğitim Merkezi Başkanı Hüseyin Aslan, Eğitim Merkezi yöneticileri ve kursiyerler katıldı.

Fotoğraflar